| lipskissmiss a întrebat:

In mai putin de 2 luni am bacul si nu stiu la matematica si biologie fac de nota 4 si am nevoie de un 5 si un 6.
Nu stiu cum sa fac sa invat mai repede, tot ce invat, uit si e totul de pomana.
Cum ati trecut de momentele astea grele?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

La matematica nu poti sa inveti decat facand subiecte. Daca nu te pricepi, roaga-ti un coleg sa te ajute sau urmareste exercitii rezolvate pe internet. Gasesti pe youtube cu zecile. La biologie la fel, fa subiecte si invata teoria. Exercitiile aici se cam invart in jurul la aceleasi lucruri, formularea fiind diferita. Iti recomand sa lucrezi intens, mai ales in ultima luna, cand noi luam vacanta. Iti vei sacrifica o luna pentru a sta linistit toata viata. Daca nu ti-ai cumparat carti, chiar daca este putin tarziu, iti recomand urmatoarele, daca deja ai culegeri cu subiecte, fa din ele.
Recomandari: http://www.librarie.net/......L-MEN-Ioan

http://www.librarie.net/......ur-Popescu

http://www.librarie.net/......lvari-2014

| Cameliapantiru a răspuns:

Pentru mine, perioada examenelor, fie ca vorbim de BAC, fie ca vorbim de sesiunile semestriale din facultate, fie ca vorbim de examenele de titularizare/grade didactice, chiar de sustinerea tezei de doctorat, nu au fost momente ''grele'', ci doar momente cu foarte-foarte multa munca, buna organizare, management al timpului si, la final, satisfactii immense, care au meritat toate orele de invatatura.
Revenind la problema ta, te sfatuiesc sa inveti la perfectie teoria (atat la matematica, cat si la biologie), pentru a putea face exercitii. Apoi, lucreaza in fiecare zi minimum doua variante de mate si doua de bio (fie din cele 100 de variante din 2009, fie din subiectele date la BAC, in anii trecuti, in toate cele 3 sesiuni-vara, toamna, sesiune speciala pentru olimpici). Unde nu reusesti sa intelegi teoria, unde nu poti rezolva exrecitiul, intreaba a doua zi profesorul de clasa. meditatorul sau un coleg/o colega bine pregatit/a la aceasta disciplina. Apoi, dupa ce ai primit explicatiile necesare si ai inteles, reia singura exercitiul, pentru o mai buna fixare si deprindere a metodei. Munceste cat de mult poti, nu pierde, in aceste doua luni, niciun macar un minut inutil, profita ca foarte multe cerinte nu veti mai avea la scoala in aceste ultime saptamani si da tot ce ai mai bun din tine in studiul individual, orientat spre promovarea examenului. Sigur, nu poti lua nota 9 sau 10, avand in vedere ca te-ai apucat serios de invatat abia in luna mai, dar un 6-7 garantat vei lua daca vei fi perseverenta, foarte bine-organizata, te vei concentra maximum si vei munci foarte-foarte mult.
Iti doresc spor la invatat, succes si inspiratie la examen!