| anonim_4396 a întrebat:

Toți aproape prietenii mei fumează țigări normale. Pe mine ma tentează sa ma apuc și eu... Dar am zis ca dacă ma apuc m-aș apuca de țigări electronice fără nicotina. (de ex un SMOKE VAPE PEN 22)ce credeți?
Cât dăunează sănătății?
(PS. Am 14 ani și știu ca nu este bine sa fumez dar ma tentează și as vrea sa încerc...)

6 răspunsuri:
| DaniGl a răspuns:

Eu te-aș sfatui sa nu o faci, deoarece iti faci rau cu mana ta. Este alegerea ta dacă vrei sa te apuci sau nu, eu ți-am dat un sfat. Nu te apuca de fumat doar ca să fii in rand cu prietenii tai.

| Andreeush a răspuns:

Nu te apuca de la vârsta asta.
Dacă știi că îți afectează sănătatea de ce vrei să te apuci? Doar din cauză că aproape toți prietenii tăi fumează? Nașpa.

| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Eu din fericire nu am căzut în acest viciu, deși toată viata mea am fost înconjurată și încă sunt de persoane fumătoare!
Puneți singur întrebarea, ce se va întâmpla?
Bun ești curios, este de înțeles, încerci, vezi cum e, după sunt doua soluții prima sa nu îți placa deloc și sa nu mai încerci.
Iar a doua sa continui.
Vrei sa te apuci de țigări electronice? Din câte mi-au spus niște prieteni ele sunt și mai toxice pentru organism. Însă ei le foloseau întrucât doreau sa se lase de fumat! Tot ei îmi relatau, ca se simt super nasol, obosesc foarte repede, au probleme cu gatul, plămânii nici nu se mai pun în discuție, își pierdeau foarte repede concentrația, plus ca dacă nu fumau deveneau foarte nervosi.
Din nou atrag atenția ca sunt doar relatările lor pe care eu le transmit mai departe.
Majoriatea îți vor spune sa nu te apuci! Însă acest lucru nu va face altceva decât sa te facă și mai curios!
Eu nu îți voi recomanda nici sa fumezi, nici sa nu încearci.
Ai 14 ani, eu zic ca ești suficient de mare încât sa știi ce e mai bun pentru tine și mai ales pentru sănătatea ta! Tu de acum trebuie sa iei propriile decizii.
Însă fii atent căci tot tu vei trage consecințele. Asa ca alege înțelept!
Însă mai am o întrebare pe care vreau sa ți-o adresez!
Spune-mi te consideri vreun roboțel ceva? Ceea ce fac alții faci și tu? În ce direcție se îndreaptă colegii tai, tu trebuie sa ii urmezi precum o marioneta?
Repet, singur iei decizii și tot singur vei suporta consecințele ce vor urma!
Nu îți mai detaliez despre alte boli și despre cancer căci cred ca ai auzit. Dacă nu poți cauta singur!
Eu nu vreau sa te influențez absolut deloc!
Numai bine! Totuși eu sper sa alegi varianta corecta pentru sănătate ta, dar și pentru fericirea ta! Însă alegerea îți aparține cum am mai specificat!

| oz_1736 a răspuns:

Cine incearca, ii pare rau. Cine nu, va ramane cu regrete. La varsta ta as pune in balanta daca merita sa arunci cu bani ca sa fii si tu ca altii. Crezi ca a fi unicat e ceva gresit. Incearca imprumutand de la un prieten, dar gresesti daca vei continua sa tot incerci, pana ajungi la dependenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unii se apuca de sporturi, si fac performanta, altii de tigari si jocuri pe pc happy

| leo59 a răspuns:

Toți ți-au spus până acum că este ceva f. rău. Și așa este. Unul dintre cele mai mari vicii, urât și pentru cei din jur, costisitor, dăunător sănătății etc.