| Anonima55512347 a întrebat:

Vapatul dăunează sănătății?

Mi-ar afecta cu ceva sănătatea, dacă aș fuma tigări electronice (unică folosință), fără nicotină? Afectează mai mult decat cele cu nicotină sau acestea fără nicotină afectează sănătatea mai puțin?

Menționez faptul că nu fumez și nu am fumat.

Doresc doar să știu niște răspunsuri pentru aceste întrebări.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da anonima atit fumatul cit si vapatul care inseamna acelasi lucru nicotina, i ti vor afecta grav plămînii, cel mai bine renunta ca nu ai vrea sa faci tuberculoză de la tutun, ce varsta ai?

| Anonima55512347 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Chiar dacă sunt fără nicotină?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonima55512347):

Chiar daca, contin alte substante cancerigene

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, afecteaza, chiar mai nasol. Nu ca zic eu, la americani au fost muuulte cazuri nasoale si s-au facut studii cum trebuie. Uite un documentar in acest sens: https://www.youtube.com/watch?v=IaVaoja2Uk4

| Anonima55512347 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am auzit și eu. Cunosc, multe persoane care fumează tigari electronice, fără nicotină, insa toți zic ca nu afectează. Majoritatea, adolescenților, mai ales din licee, fumează tigari de genul. Și zic ca nu afectează. Eu oricum, nu fumez, și nici nu vreau sa fumez. Eram, în dubii în privința răspunsurilor, pe care le am primit de la cunoscuți. Ca nu afectează, deși 50% știam ca afectează și acestea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonima55512347):

La fel ca la politica, educatie sexuala, economie... cel mai bine e sa te bazezi pe ce descoperi pe net, in surse multiple si cit mai oficiale sau care se bazeaza pe astfel de surse cand explica. Chiar si afirmatiile unora de genul "am avut un bunic care a fumat pana la 80 de ani si era bine" sunt o mare timpenie, pentru ca nu iau in calcul si regimul de viata al bunicului respectiv in rest, cum a dus-o de pe la 60 pana la 80, ce tigari fuma el si ce tigari se fumeaza acum, etc. Eu de exemplu pot sa iti zic "Investeste in crypto, uite ca am crestere de 3X pe moneda aia sau ailalta in ultimul an, desi piata e per total mai jos ca atunci" sau pot sa iti dau frumos surse din care sa te documentezi, sa comparam cifre, sa iti arat ca am si pierderi de 60-70% pe alte monede in aceeasi perioada. Faptul ca ai 15-16 ani si dupa cateva luni in care te-ai spart de tigari si alcool pretinzi ca totul e ok nu inseamna ca asa si e... iar la varsta adolescentei corpul poate incasa extrem de multe, si fizic, si chimic, insa rezultatele se vor vedea mai incolo.

| Frank51 a răspuns:

Afectează mai mult faptul că te plimbi prin oras și respiri noxe.

| Brizbriz a răspuns:

Deci, nu esti fumator, dar vrei sa te apuci de singura solutie care nu are toate efectele secundare a unei tigari normale, in afara de singurul lucru pentru care se fumeaza o tigare normala: nicotina

e ca si cum te-ai casatori, nu ai locui cu nevasta, nu a-ti face sex, dar te-ai casatorit numai ca sa ai un certificat de casatorie

deci, fara nicotina DE CE mai fumezi atunci?!?
chiar nu imi dau seama

| Anonima55512347 explică (pentru Brizbriz):

Și dacă aș fuma aceste țigări. Nu aș fuma în nici un caz, tigari cu nicotina. Nu aș fuma cu nicotina, pentru ca nicotina e o substanță care face foarte mult rău. Și cum au spus celelalte persoane, și aceste tigari fără nicotină, au alte substanțe chimice, care afectează organismul.

Nu! Nu fumez, și nici nu vreau sa o fac. Am pus întrebarea, deoarece am primit răspunsuri, de la persoane cunoscute care m au pus pe gânduri. Și de aceea am ales sa pun aceasta întrebare.

Nu are nici o treabă cu ce ai zis tu, cu familia și restul.

| Brizbriz a răspuns (pentru Anonima55512347):

Man, nu asta e problema, problema e ca mi se pare lipsit de sens sa te apuci de vapat, dar fara nimic activ

ideea de fara nicotina e pentru fumatori, care s-au lasat, ca sa pacaleasca, creierul ca inca fumeaza

| Eireann a răspuns:

Desi nicotina este toxica de una singura cea mai mare problema este ca nicotina este substanta care da dependenta si are efecte asupra sistemului nervos.

| 1997onur a răspuns:

Da îți poate afecta sănătatea foarte rău poți face cancer la plămâni și îți distruge ficatul nu fuma cel mai bine iați altceva ( dulciuri ) serios mai bine dai bani pe dulciuri decât sa dai bani pe rahaturile astea de țigări nici eu nu am fumata niciodată și nici nu voi face vreodată așa ceva mai ales vape ăla fumul care îți întra în plămâni cauzează cancerigen în timp și hazmă.

| Anonima55512347 explică (pentru 1997onur):

Știu că poate afecta sănătatea destul de mult. Cum am spus, eu nu fumez, și nici nu intenționez să o fac. Am primit niște răspunsuri, de la cunoscuți care m au pus pe gânduri. Și de ceva timp tot caut informații... Fumul acela, aroma, deși e fără nicotină, au alte substanțe chimice care sunt toxice, și automat, îți cauzează alte boli. Eu cunosc destule persoane care fumează tigari de genul și zic ca nu afectează sănătatea. Deși, în timp o afectează.

| 1997onur a răspuns (pentru Anonima55512347):

Bine atuncia.

| Angelindeed a răspuns:

Normal.

| Alinextrafin a răspuns:

Cat timp folosesti vape-uri fara NICOTINA, nu va creea o problema pentru sanatatea ta. Problema este nicotina. Nicotina este o substanta chimica care creeaza dependenta. Poti sa citesti acest articol pentru mai multe detalii despre vape-uri fara nicotina si ce efect au asupra sanatatii. https://e-potion.ro/......ul-clasic/