| anonim_4396 a întrebat:

Am varsta de 14 ani si toti prietenii de varsta mea fumează și cam jumate din clasa. Ma cert des cu familia din cauza fratelui meu si câteodată am impresia ca, chiar mi-ar trebui ceva sa ma relaxez. Eu incerc sa nu ma apuc de fumat dar vreau sa va intreb daca m-as apuca de Vapat ( Țigara electronică dar fara nicotina *se considera tot fumat* ) ar fi mai bine decat sa fumez țigări normale?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar faci asta pentru ca... colegii tai fumeaza? Colegii tai o sa lase jumatate din fetele cu care stau si poate nu o sa intalneasca niciodata fata potrivita si li se pare tare, atunci asta o sa faci si tu?
Atunci cand te iei dupa cineva e clar ca... nu ai originalitate. Ei au motivele lor, tu pe ale tale. Vrei sa te apuci din cauza ca vrei sa te relaxezi? Alte lucruri nu mai exista pe langa asta?
Da, cele electronice sunt mai bune dar... formeaza-ti stilul tau. Stiu ca esti la varsta la care incepi sa cunosti diverse lucruri si iti formezi mentalitatea, dar pana peste multi ani o sa tot schimbi din lucruri. Asculta de altii mai mare care iti zic ca nu este ok sa incepi sa fumezi. O sa fumezi electronica apoi o sa te apuci de tigari normale. 20 de lei pe zi, 600Ron pe luna, miros urat pe langa tine, nici un avantaj, doar ca o sa te vada cineva si o sa zica ca tu fumezi si ii pare grozav. Si ce? Ca peste ceva timp aia o sa dispara, apar alti prieteni cu alte principii, droguri. Atunci ce o sa faci? Tot ca si acum, iti zic eu.

| RobertoManea22 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc frumos pentru raspuns!

| DoarBogdan a răspuns (pentru RobertoManea22):

Oricand happy Sper ca te-am ajutat.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E mai bun vapat-ul ca nu are gudronul si alte prostii ale fumului de tigara.
Daca nu are nicotina se numeste fumat doar in ghilimele, ca daca tragi doar arome fara nicotina, nu au nici un efect de relax, nicotina aia relaxa.
Iar daca te apuci de vapat cu nicotina, atunci vei deveni dependent si nu este okey, chiar daca vapat-ul nu dauneaza ca tigarile la plamani.
Plus ca e cencerigen sa inhalezi niste arome chimice chiar si fara nicotina, ca subst alea chimice intra in sange adica toxic in corp.

Citeste si aici:

https://www.vice.com/......le-normale

Mai bine il lasi in pace pe fratele, sa-si rezolve el problemele cu maica-ta decat sa te apuci tu de ceva ce nu iti va face bine, fie tigari, fie vapare cu nicotina (ca fara, e nonsens).
Nu ai tu treaba cu colegii, lasa-i pe ei sa-si distruga sanatatea si banii.
Cei ce fumeaza juma de pachet pe zi cheltuie 60 euro lunar pe asta, la un pachet de 18 lei sa zicem.

Tu faci evident cum vrei, dupa cum vei citi in acel link, nu e bine nici vapat nici tigari, poate vapat-ul e putin mai ok ca nu afuma plamanii, dar...tot nu e okey.

| Andreeush a răspuns:

Dacă toți fumează înseamnă că neapărat trebuie să o faci și tu?
Țigara electronică e și ea nocivă.
Nu știi pe ce să arunci banii?

| aXy99 a răspuns:

Nu te apuca de fumat, vei regreta.

| Katie1356 a răspuns:

Nu te lasa influentata, exista mult mai multe moduri de a te deconecta de problemele tale, cum ar fi un film, o carte sau o plimbare. happy