| NykuMjFan a întrebat:

Salutare
va rog mult, am nevoie de ajutor
azi mi-au aparut peste tot pe piept si pe burta niste pete foarte mici, rosiatice.
Am vorbit cu mama, si a zis ca e posibil sa fie pojar, si mi-a recomandat sa beau niste vin ca sa iasa la iveala.
Sunt baiat, am 15 ani si pot sa zic ca am avut inainte de vacanta cu 1 saptamana inainte, un coleg care a venit cu pojar la scoala, fara sa stie.
Se poate sa fie pojar, chiar daca am facut varicela cand eram mic?
si cum e cu bolile copilariei? ca am auzit ca varicela, oreonul si pojarul mare sunt cele 3 stagii ale bolilor copilariei.
Daca e asa, cam in cat timp ar trebui sa-mi treaca?
si, sper ca pot sa mai stau la PC, nu?
si promit ca asta e ultima intrebare: Mama si tata e posibil sa ia si ei? se ingrijoreaza pentru ei
funda

3 răspunsuri:
| Dana211 a răspuns:

Nu exista niste "stagii ale bolilor copilariei". Sunt boli diferite care e bine sa le faci cand esti copil pentru ca efectele la adult sunt mai puternice si pot duce la complicatii.
Nu conteaza ca ai avut varicela pentru ca pojarul e alceva. Si e posibil sa ai pojar dar eu nu ti-as recomdata sa bei vin mai ales ca ai 15 ani. Cel mai bine ar fi sa te imbraci in ceva de culoare rosie sau sa stai la caldura ca vor iesi ele singure.
De trecut iti trece in 10 pana la 20 de zile si din casa nu trebuie sa iesi cam tot atata timp

| deutza98ubire a răspuns:

Poti sa faci pojar daca ai avut varicela mica
si se poate lua de la unu la altu si parintii tai daca stau langa tine pot lua
si ar trebui sa treaca in 9 zile
vezi k nu ai voie sa iesi afara
faci febra ai o senzatie ca de raceala si mancarimi funda?

| mady101093 a răspuns:

S-ar putea sa fie rubeola