| NiiiaaRawwr a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste puteri paranormale gen telekinezia.

5 răspunsuri:
| JustMelavJustMe a răspuns:

Telepatia?(atunci cand poti citi gandurile)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia

| AshtraysAndHeartbreaks a răspuns:

Levitatia, dedublarea, bilocatia, clarauzul sau cea mai intalnita

winking

| AnutzaTa a răspuns:

Puterile paranormale sunt in numar de 40: 8 principale si 32 secundare.

Exemple de puteri paranormale ar putea fi levitatia, dedublarea, bilocatia, clarauzul sau cea mai intalnita clarviziunea.

Aceastea se pot obtine prin controlul complet a trei elemente: energia mentala, energia sexuala si respiratia.

Prin controlarea uneia dintre ele automat deveniti constienti si de celelalte doua, ele fiind strans legate intre ele. Pentru a putea controla aceste energii trebuie sa avem o minte pura si eliberata de toate gandurile viciate ce au menirea de a limia fiinta umana.

Pentru a avea o minte pura este necesar sa ne eliberam complet de mentalul intelectual al fiintei umane si sa ne lasam in voia Constiintei Universale pentru a ne armoniza cu Universul ce ne inconjoara.

Este necesar sa nu va doriti sa obtineti aceste puteri cu orice pret deoarece marea majoritate a celor care ajung la acest stadiu al evolutiei au tendinta de a stagna pe acesta treapta.

Obtinerea acestor puteri paranormale este strans legata de Mantuire(Iluminare budista). Treapta urmatorea fiind Eliberare de Ignorantasi contopirea cu Constiinta Universala.

Un adevarat Maestru veritabil nu va face demonstratii ale puterilor sale paranormale in public deoarece el este modest si nu vrea sa dovedeasca nimanui nimic, iar acestea nu ar avea oricum un efect convingator asupra celor care asista la ele. Puterile paranormale se obtin doar prin Credinta, iar simplele demonstratii ale acestora nu au nici un efect asupra oamenilor decat acela de truc ieftin.

Revenind la cele 3 energii care dupa cum spuneam trebuiesc controlate perfect. Rolul acestui control este de a elibera o energie vitala numita Kundalini care se afla in stare latenta in centrul energetic Muladara. Aceasta energie dupa activare va urca prin fiecare centru pana in Ajna si Sahasrara. Ajunsa in acesti centri energetici aceasta va activa puterile paranormale si prin diferite exercitii acestea pot fi dezvoltate intr-un timp foarte scurt.

Cele 3 energii se pot controla cate una pe rand sau toate odata:

Energia mentala - eliberarea de mental (incercati sa nu ma judecati ci doar observati ce este in jurul dumneavoastra)

Respiratia - respiratia se poate controla prin exercitii de Pranayama (4sec-16sec-8sec : inspiratie - retentie - expiratie)

Energia sexuala - abstinenta (absolut orice gand erotic si viciat il dezvoltati va blocheaza energia mentala si sexuala si indirect pe cea a respiratiei).

Retineti:

Pentru a renunta la vicii : "Cel care vrea sa izgoneasca dracii, sa-si robeasca mai intai patimile. Daca pe manie o vei birui, s-a izgonit dracul acesteia; asemenea pentru fiecare alta patima" (Sf. Pitrion, ucenicul Sf. Antonie)

PUTERI PARANORMALE:

1. Clarauzul:

- Capacitatea de a primi idei si raspunsuri la orice intrebare din lumea de dincolo.

2. Telepatia:

- Capacitatea de a comunica mental cu alte persoane prin imagini si sunete(dialog)

3. Clarmiros:

- Capacitatea de a simti mirosul a ceea ce ne inconjoara fara a intra in contact cu el

4. Clarviziunea:

-Capacitatea de a putea vedea entitatile fara trup sau din alte dimensiuni si a unor momente din alte vieti personale sau ale altui individ, etc.

5.Telekinezia:

- Capacitatea de a misca obiecte de la distanta cu puterea gandului, vointei.

6. Invizibilitatea:

- Capacitatea omului de a deveni invizibil atunci cand doreste.

7. Dedublarea:

- Capacitatea de decorporalizare, iesirea constienta in astral

8. Bilocatie:

- Capacitatea de a fi in doua locuri sau mai multe deodata.

9. Inedia:

- Capacitatea de a supravietui cu prana-> nu mai esti dependent de hrana fizica.

10. Levitatia:

- Capacitatea de a nu simti greutatea fizica - capacitatea de a dezvolta antigravitatia.