| dragonu3 a întrebat:

Stie cineva ce compuneri vor fi maine la examen la romana limba romana exact? fundawinking

Răspuns Câştigător
| Allyieee a răspuns:

Exact-exact nu avem cum sa stim. Dar probabil la subiectul 1 B va fi mesajul textului

1 răspuns:
| WhatMeanLove a răspuns:

Exact,nu poate nimeni sa-ti spuna.
Se va da la prima compunere ceva in gen:

-argumentare despre un text la prima vedere ca apartine fabulei, sau schitei, sau nuvelei..etc
-caracterizarea unui personaj studiat sau din textul ce-l primesti la examen
-semnificatia unui titlu sau a poeziei
-oarecum posibil e si rezumatul unui text la prima vedere sau argumentare ca un text apartine genului liric sau epic.

La partea a doua e vorba despre o compunere creativa.
Gen:alcatuieste o compunere de 10-15 randuri in care sa descrii o carte pe care ai citit-o sau despre un film pe care l-ai vazut sau despre un peisaj sau portretul unui prieten.etc