| sarmalecucal a întrebat:

Cate genuri de compuneri se vor da la examen la romana? si care sunt acelea?

2 răspunsuri:
| girlspower a răspuns:

Daca te referi la evaluarea nationala, la sub I ai de argumentat ca o opera literara apartine unei specii sau unui gen literar... La sub II totul se bazeaza pe imaginatie si exprimare. Ti se va da de facut o compunere pornind de la ceva banal, si tu trebuie sa dezvolti

| sarmalecucal explică (pentru girlspower):

rolling on the floor))))) eu am intrebat ce genuri literare sunt in programa de examen... pacat ca e cenzura pe TPU rolling on the floor)))) pentru ca stiam ca in anul asta s-au scos foarte multe din programa.