| raduspace10 a întrebat:

Studiez biochimie in UK. In timpul liber imi place sa invat limbi straine. Momentan vorbesc bine engleza, franceza, italiana si spaniola si invat germana. Ideea este ca dupa raman in pana de idei de ce limba sa ma apuc. Am ceva cunostinte de baza de rusa, dar dupa ce as invata si rusa chiar nu stiu ce sa aleg intre:
-araba
-chineza
-japoneza
-hindi
Voi ce ati recomanda? Nici una nu mi se pare foarte grea ( chineza si japoneza sunt cele mai usoare de aici, chineza vorbita mi se pare chiar banala dupa ce am descoperit ce gramatica usoara are, dar scrisu e cosmar ). Faza e ca intentionez sa le stiu pe toate cele enumerate in cativa ani, dar nu stiu de care sa ma apuc mai intai.
( Am o "apasare", nu suport cand vorbeste cineva intr-o limba pe care nu o inteleg. De exemplu acum ma enerveaza maxim ca nu stiu chineza la cati chinezi sunt in Anglia... )

5 răspunsuri:
| Ionutszu a răspuns:

As opta pentru japoneza. China nu pare o tara ce necesita vorbitori straini

| Eireann a răspuns:

Hmm. Eu ma gandeam intr-o vreme sa studiez hindi dar cred ca e aceeasi problema ca si chineza - sute de dialecte si variatiuni. Damca vrei ceva mai usor poti sa incerci portugheza - daca tot stii spaniola, italiana si romana o sa iti fie usor.

| darrio2007 a răspuns:

Invata limba care crezi ca iti poate folosi pe viitor. Oricare.

| Andreeush a răspuns:

Mie mi se pare mai interesantă japoneza decât celelalte care le-ai enumerat.

| Mynameis93 a răspuns:

Arabă pare interesantă. Sau hindi.