| anonim_4396 a întrebat:

Voi cum invatati/retineti mai usor?

5 răspunsuri:
| beby_9921 a răspuns:

Sfatul meu ia cate o propozitie si repeto de mai multe ori la fel si cu urmatoarea si urmatoarea si tot asa si dupa incearca sa pui propozitiile de la cap la coada

| AtomiculXXX a răspuns:

Invata cu voce tare, retii mai repede

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Citesc cu voce tare de vreo trei ori toata materia, sa vad cam despre ce e vorba. Apoi scriu ce am inteles.
Uneori imi fac desene sau imi subliniez cu diferite culori ideile principale. De multe ori nu-mi aduc aminte unele informatii, dar imi aduc aminte culoarea ce am folosit-o cand am incercat sa invat un anumit paragraf. Asa, usor usor, imi mai amitesc ceva in timpul examenului, si scap de o nota proasta.
Ar trebui sa incerci, dar fiecare culoare sa semnifice ceva, nu sa faci acolo un curcubeu pe care nici tu nu il intelegi.
De exemplu, daca ai de invatat la matematica teorema lui lagrange, o subliniezi cu verde, iar regula lui cramer, o subliniezi, sa zicem, cu albastru. Nu folosesti o culoare pentru amandoua. Iar cand faci exercitii, si dai peste regula lui cramer, folosesti tot albastru, nu schimi niciodata culoarea, asa te incurci si nu mai retii nimic.
Citeste in fiecare seara materia.
Adevarul e ca invat mai greu decat se taraste un vierme pe asfalt, dar asta e o metoda cat de cat ok, care nu necesita sa tocesti.
Sincer, sunt invidioasa pe acele persoane care invata repede, dar si retin pe termen lung informatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citeste noaptea inainte de culcare ce ai de invatat de 20 de ori cu voce tare. ma ajuta mult cand eram la scoala.

| Raluu21 a răspuns:

Imi scriu lectia schematic, colorez ce e important si o repet cu voce tare. Cel mai important e sa lasi telefonul, laptopul (sa fie inchise) si o sa vezi ca daca nu ai alte distrageri retii mai usor. Asta ar fi ideal sa faci, insa de cele mai multe ori sigur ajungi sa inveti lectia cu o pauza inainte de test cu colegul/colega laughing