| RAY a întrebat:

Voi retineti ceva din ce invatati la scoala sincer?

39 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Da, ca in viata nu trebuie sa ai incredere in nimeni, nici macar in colegi.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Din lecti nimic?

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Din lectii, in sistemul actual nu prea poti retine mare lucru, prea multa informatie pe care nu ai timp sa o intelegi, si desigur, prea multa materie inutila.
Daca vrei sa invetii ceva mai bine incerci sa o faci in afara orelor, invatand singur, restul, sunt un rau necesar.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Ai dreptate, dar vezi tu cateodata conteaza si acele ore in viata isi deschid mintea spre cunoastere, stiinta, nu esti asa usor manipulat de alti, si nu ai false credinte bazate pe povesti

| OldSoul a răspuns (pentru RAY):

Da, dar si pentru asta trebuie sa fii tu putin destept.
Ca tot ai adus vorba de manipulare, cand ai de invatat lectii care nu-ti vor fi utile in viata, dar le inveti doar pentru a lua nota mare, sau de trecere, aia oare nu tot o metoda de manipulare este?
De mici vor sa facem ceea ce ni-se spune, doar pentru ca asa trebuie, sau pentru ca celalt a facut asta, trebuie si noi sa o facem...

| RAY explică (pentru OldSoul):

Ai dreptate, de mic esti invatat sa inveti ca un papagal iar asta face sa urasti scoala, nu inveti de placere si pentru note, eu la liceu foarte bine mam inteles cu profesori

| Mayhem666 a răspuns:

Doar anumite parti, cele care mi se par interesante doar.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

De exemplu din ultima lectie la biologie ce ai retinut?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Ultima lectie la biologie pe care am avut-o a fost in clasa a 10-a, adica acum aproape 5 ani, bineinteles ca asta nu imi mai amintesc. Eu nu mai imi amintesc nici ce am facut azi la ore laughing

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Esti la facultate?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Yep! Sunt deja anul trei cool

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Wow ma bucur ca te ti de ea, si ai reusit toate examenele?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Yep, le-am luat pe absolut toate, nu am nici o restanta, dar anul asta imi e mai frica, ca mi se par ceva mai grele worried

| RAY explică (pentru Mayhem666):

In ce domeniu esti?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Sunt la ingineria lemnului, dar ma axez pe design, si in mare parte fac proiectare si desen ornamental, dar mai am si maretii grele care nu prea au legatura cu ce vreau eu sa devin, dar na, trebuie sa le fac si pe alea. Dupa ce termin facultatea o sa devin inginer in proiectarea si designul mobilei, dar inca ma gandesc ce master sa urmez, ma bate gandul sa fac altceva, dar nu stiu, intr-un fel parca as ramane aici, dar pe de alta parte, parca nu as ramane. *Sigh*, chiar nu stiu ce sa fac. Totusi vreau sa fac ceva, ca sa pot sa imi si gasesc loc de munca pe respectivul domeniu, mai ales in Japonia.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Isi place acest domenu?

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

50 % da, si 50 % nu, de aia sunt asa de nehotarat daca sa raman pe acest domeniu sau sa ma mut pe altul la master.

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Man urmeazati visele ca sa nu regreti in viitor, tot ce tine de IT are viitor man

| RAY explică (pentru Mayhem666):

Apropo imi plac japoneze poate mergeam impreuna eu sa imi caut o japoneza tu un loc de munca

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Stiu asta, dar eu nu prea ma pricep la IT, cand am aplicat la facultate, am aplicat la doua facultati, la cea la care sunt acum si la cea de stiinta a calculatoarelor, si la ambele am intrat la buget si am intrat si cu bursa, dar de la aia m-am retras, ca stiam ca daca raman acolo, o sa am restanta peste restanta, mai ales ca acolo se face informatica, iar eu si cu informatica suntem certati inca din scoala generala, chiar sunt varza la asta.

| Florentina9210 a răspuns:

Mai multi se duc pentru alocatie.

| RAY explică (pentru Florentina9210):

Foarte bun raspuns

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Multam fain!

| RAY explică (pentru Florentina9210):

Mi-ai facut seara, cei drept si alocatia e importanta sunt famili care traiesc din ea

| Florentina9210 a răspuns (pentru RAY):

Ma bucur!
Asa e, insa ar trebui sa mai puna si burta pe carte, ca de nu, ajung ca unii de pe site. Sa se lege de alte persoane pe care nu le-a vazut in viata lor.

Răspuns utilizator avertizat
| DenisaNicoletaG a răspuns:

Nu retin neaparat tot ca nu pot, dar retin. Parerea mea.

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Tot e imposibil sa reti, in ce clasa esti?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Sunt clasa a 8-ta

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

E o clasa cam grea, ultima lectie de la ora de biologie mai sti cum se numea?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Ecosisteme acvatice

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Ce materi isi plac?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Romana, Sport si Biologia cat de cat, dar cel mai mult Romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altfel cum treceam clasa dacă nu?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Invantand sa treci clasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci acum depinde de profesor, de modul de predare și de cât de atent e un copil la oră. Dacă profesorul predă bine și își dă silința reții, dar e important ca și tu să fii atent la oră. La altele unde doar dictează toată ora, ce-i drept îți dau dreptate, nu poți reține nimic.

| Claudiu1905 a răspuns:

Se cam baga spaima in elevi si nu te poti astepta sa fie cooperanti