| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va intreb care este tehnica voastra ca sa invatati? Adica cum retineti mai usor si nu le incurcati?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Imparte lectia pe bucatele.
Invata prima bucatica. Repet-o de cateva ori.
Apoi inveti a doua bucatica. Repeti primele doua.
Apoi o inveti pe a treia. Repeti primele trei.
Ca sa verifici, poti sa iti dai o lucrare singur/a la sfarsit sau sa rogi pe cineva sa te asculte.
Fa o pauza de 10 minute odata la 40-50 de minute.
Fa un plan la inceput pentru a estima cat va dura invatatul si a sti la ce sa te astepti.
Pe mine ma ajuta si sa rescriu lectia mai citet, si intr-o forma mai simpla decat cea predata in clasa, mai pe intelesul meu.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Invat kinestezic... cand e cazul pentru ca in mare parte retin cam tot din clasa

| s3byk91 a răspuns:

Buna incearca s citesti de 2-3 ori lectia cand vi de la scoala. apoi poti sa dormi sa te odihnesti si o mai citesti odata (asta nu neaparat). dimineata trezeste-te mai repede ca sa apuci sa o mai citesti inca o data pentru ca creierul este odihnit si oxigenat si retine mai bine. Si inca ceva... daca poti...fi atenta la ore pentru ca prinzi mai mult de jumatate. happy