| NinaWoolf a întrebat:

Stiti o metoda mai usoara de a lua note bune fara a toci?
Voua cum va este mai usor sa invatati?(dar sa retineti pentru o perioada mai lunga de timp)

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Incearca sa te concentrezi ca daca te gandesti la altceva in timp ce citesti, poti sa repeti lectia si de 100 de ori fara sa retii nimic.Invata logic si fa-ti scheme, adica citeste odata lectia si apoi rescri-o sub forma unei scheme si vei retine.Asta cel putin este medota mea, eu asa invat cel mai bine tu trebuie singura sa-ti gasesti metoda de invatare pentru ca fiecare om are un stil propriu si fiecare o sa-ti zica altceva.

9 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Repeti cat poti, iar apoi pui cartea sub perna. Dar vezi ca dimineata sa nu o uiti acasa laughing.

| BaronVonBavaria a răspuns:

Buna Deni!
Uite metoda mea de invatare primaoara citesc lectia odata apoi pe un caiet imi fac eu lectia cum vreau adica o fac pe intelesu meu si dupa aia citesc ce am scris eu zic ca asa ii foarte usor de invatat sau mai ii metoda aia sa transcri lectia de 3-4 ori sau daca esti o persoana care invata auditiv poti sa pui pe cineva sa iti citeasca lectia (asa am luat eu 8 la bio mi-a povestit o colega pe drum lectia) da eu zic ca prima metoda ii cea mai buna pentru ca iti faci lectia pe intelesu tau. fundita?
Succes la scoala

| anyska a răspuns:

Pai sa intelegi ceva din ce inveti si sa pui in aplicare tongue. De exepmlu la geografie te poti juca de-a profesorul cu harta si inveti mult mai bine! tongue

| mrclaust a răspuns:

Urăsc persoanele ca tine. Nu exista scurtături, cel puțin nu care duc la destinația corecta. Nu trebuie sa tocești, eu de exemplu ii ascult pe colegi înainte de ore după ce am învățat acasă. P. S. Am memorie auditiva.

| DiannaDia a răspuns:

Pai citeste de minim 5 ori max 10 lectia ce ai te bagi direct in pat fara sa mai deschizi televizoru pc etc.si adormi GARANTAT a 2a zi vei sti lecti si 29 zile mai tarziu. funda?

| Marcela a răspuns:

Pei nu trebuie neaparat sa invetzi si acasa...
doar sa fi foarte atenta la ora happy eu cel putin asa fac si a doua zi. sau cand mai repetam in clasa inteleg despre ce este vorba tongue

sau daca ciar vrei sa inveti acasa, ai putea sa citesti de cateva ori ascultand muzica. cum zice si ''ada'' happy
succes! big grin

| CobraLeon a răspuns:

Pai in primul rand nu trebuie sa tocesti, daca tocesti vei uita totul intr-o saptamana, doua. Nu trebuie sa retii neaparat cuvintele pe care ti le-a predat profa, ci sa inveti cu, cuvintele tale. Adica sa ai un mod de exprimare propriu. Invata esentialu, cand spun esentialu ma refer la partea importanta a lectiei, o data ce ai invatat aceea parte vei putea sa iti dezvolti singur ideile, cu proprile tale cuvinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Ada_5529 a răspuns:

Eu personal invat ascultand muzica:X sau de cele mai multe ori compar anumite notiuni, care mi se par mai greu de retinut, cu notiuni din viata cotidiana. Asta mi se pare ccea mai buna metoda pentru a invata usor. Sper sa te ajute.