| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau 8 gb memorie dual chanel, dar am inteles ca daca iau memorii de 1600MHz ele vor functiona la 1333.
De ce?
Daca iau unle de 1866 sau mai mult vor functiona la 1600 sau trebuie sa intru in bios.

1 răspuns:
| Oston a răspuns:

Intr-adevar, diferenta intre 1333 si 1600 mhz este cam zero. Adica nu prea se simte diferenta intre 1600 si 1333. Din cate stiu, trebuie sa intrii in bios la un moment dat ca sa setezi frecventa corecta la care sa lucreze. Sunt 3 posibilitati: 1. 1333mhz e frecventa standard, cu care ies toate memoriile din fabrica, cele de 1600, dar si 1333, so, ar trebui sa intrii in bios sa setezi tu. 2. Poate pentru unele memorii, se refera la faptul ca aia e frecventa maxima la care poate lucra daca ii faci overclock. 3. E vorba doar de marketing. Zic ei ca lucreaza la 1600 dar de fapt lucreaza la 1333, numai ca sa se vanda mai bine. La fel si cu placile video. Ai grija daca vrei sa-ti cumperi una! Nu cumpara orice placa video la 400 ron numai ca are 4GB, mai ales daca e vorba de gaming. E vorba de marketing, e pentru cei care nu prea se pricep. Da, placa chiar are 4GB RAM, dar nu o ajuta prea mult. Pana si placile de top, majoritatea nu prea trec de 2GB. Daca vrei o placa video buna, incearca sa cumperi una pe la 700 RON in sus. gtx 650 ti boost, gtx 650, 660, radeon hd 7850, 7700, 7750, astea sunt niste placi bune. Si daca vrei si preturi super, intra pe mediadot.ro, au cele mai mici preturi la componente de pc, si cea mai variata gama.