| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa achizitionez niste memorii pentru PC dar nu stiu pe care sa aleg dintre ele.

Am o placuta de 4GB HX Fury 1866 si vreau sa cumpar 1 Kit Dual din seria Savage deci 2x4 chestia e ca savage-ul are 2400 de Mhz si nu stiu daca merge pe placa mea de baza alaturi de memoria cea veche

PB http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=4 384#ov

la sectia cu memoriile, scrie ca "Support for DDR3 2400(OC)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules"

Ce sa inteleg din asta, le supporta sau nu? :/

Processorul e un A8 5600K daca conteaza. si poti face orice la memorie din bios, daca trebuie.

Apropo, de unde e mai bine sa cumpar, de la eMag sau PC garage? cum sta treaba cu garantia la pc garage, eu nu am cumparat niciodata de la garage, ar fi pentru prima oara daca o fac, stiu ca la eMAG e serviciul pick up&return, ce e foarte usor daca se strica produsul commandat.
Sper ca voi primi niste raspunsuri folositoare ca nu mai stiu ce sa fac si imi trebuie memoriile.

Multumesc anticipat TPU chiar daca nu ma va ajuta prea mult...

Răspuns Câştigător
| S3c0ndSh0t a răspuns:

Atat eMAG cat si PC Garage sunt magazine serioase, dar eu iti recomand eMAG deoarece nu platesti transportul in tara, iar la PC Garage nu ai probleme cu garantia (eu am multe comenzi si am returnat 2 stick-uri deoarece aveau viteze mici in comparatie cu specificatiile).

Revenind la subiect, memoriile pe care le vrei vor functiona la frecventa celor de 4 adica 1866, dar poti umbla in BIOS pentru a putea mari frecventa. Aceasta frecventa fiind irelevanta in gaming, deoarece conteaza cantitatea de memorie si nu frecventa.Singura diferenta o vei simti doar la programele care sunt concepute pentru editare profesionala, dar tu ai procesor AMD, care este ceva mai slabut in aceasta categorie.

| YingYang a răspuns (pentru S3c0ndSh0t):

Multumesc pentru ajutor, mi-ai facut ziua mai buna.

1 răspuns: