| Ericigiani a întrebat:

Am 16 ani. Cum mi-as putea dezvolta spiritul de antreprenor?
Adica sa stiu despre cum si cand sa investesc, cand sa declar falimentul, cum studiez piata mai bine si alte lucruri pe care le fac oamenii de afaceri.
Din pacate parintii nu ma lasa sa fac facultatea de manageri(stiu ca nu se numeste asa), dar cu banii pe care ii voi avea eu peste 10 ani vreau sa fac si eu afaceri, sa fac bani multi, ma intelegeti voi.
Deci cum as putea capata cunostinte in acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| Adryan17 a răspuns:

Iti recomand sa il urmaresti pe Lorand Soares Szasz.
Iti ofera informatia de care ai nevoie. Iti las si niste link-uri ajutatoare.
https://lorand.biz/blog
https://m.upriserz.ro/ - Eu am cont pe platforma asta si sunt video-uri cu lectii despre afaceri, vanzari, bani etc.
Nu sunt vrajeli, sunt studii ale pietei si strategii, lucruri concrete. O sa-ti dezvolti foarte mult mentalitatea.
Pe Lorand il gasesti si pe Facebook, posteaza si acolo diferite lucruri.

Bafta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La varsta asta, ce poti sa faci ca sa te ajute pe viitor, este sa inveti pe rupte la scoala, sa iei BAC-ul cu o nota foarte mare, ca sa poti merge la facultate de management si sa-ti vezi visul cu ochii.
Asta este singurul lucru important acum, care te va ajuta in viitor, in loc sa pierzi timp retios cu interbari care nu afc sens acum si nici nu te ajuta.
Ia-le pe rand si rezolva-le in ordinea fireasca si normala, ca sa le poti intelege. Asadar, toate la vreema lor, acum vital este: scoala!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te gândești ce fel de afaceri vrei să faci. Sunt multe tipuri. Facultatea de studii economice.

Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste facultate de management si da, acolo se invata cum sa conduci o firma, institutie.
Sunt si alte facultati cu pregatire asemanatoare, necesare la o firma, cum sunt cele de profil economic, marketing etc.
Cand vei merge la facultate, deja vei avea 18 ani si vei putea hotari singur la ce facultate sa mergi.

| Xena20 a răspuns:

Nu te învață facultatea de management sa faci afaceri, nicio facultate nu te învață în realitate sa faci afaceri, chiar daca unele zic că te învață, facultățile sunt făcute că să scoată angajați și nici măcar la asta nu ajuta. Daca vrei sa faci afaceri ai nevoie in primul rand de o mentalitate cu totul diferită și nu îți trebuie facultate. Incepe de exemplu prin a citi cărți de educație financiară etc.