| painecuzahar a întrebat:

Ati observat ca oamenii care o dau pe aia cu "scoala e inutila, stiu oameni care au facut averi fara diplome" de obicei nu au job sau au un job mediocru si abia se descurca cu banii? Si se folosesc de un singur exemplu de antreprenor, care e unu la un milion, de parca asta ar fi norma si toti oamenii fara scoala au afaceri, nu ei sunt cei care fac majoritatea joburilor "de jos"? Nu stiu unde traiesc oamenii astia, dar in lumea mea, toti care o duc bine sau conduc afaceri, au macar facultate, dar au ceva. Nu ar fi mai corect sa fie sinceri si sa spuna ca nu le-a placut scoala si atat? Decat sa se minta singuri si sa tina cu dintii de acel singur om pe care il cunosc ei cu 4 clase care o duce bine? Ca si ala, cel mai probabil a avut o familie cu bani, o pila, o ceva, nu faci nimic singur pe lumea asta.

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Orgoliul si prostia merg mână-n mână.

| MarianWLF a răspuns:

Sa nu uitam ca acei oameni care au abondonat scoala au fost cei care au plecat din universitati precum Harvard, Oxford, Cambridge, nu CFR cai ferate liceu cu frecventa redusa laughing, oameni cu viziune, cu inteligenta si un cumul de cunostinte.
Degeaba abandonezi scoala cu scuza ca si altii au mai facut-o dar nu tu ai nici o calificare, nici un drum in viata, doar spargi seminte cu amicii in spatele blocului si astepti sa iasa biletul la pariuri, e clar ca unii traiesc in lumea lor si habar nu au pe ce planeta sunt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai mna, orice om încearcă să își argumenteze condiția și să se convingă că el face bine ce face.

Și normal când i sa vadă că unul că el a reușit o să îi rămână drept model.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu, nu am observat. Dar sincer sa fiu, nici nu cunosc saraci indeaproape.
Hai sa-ti dau exemple de afaceristi cu care am lucrat:
caz 1, patron service de renume, politician: mecanic de mic, liceul inceput in scoala de arte si meserii, probabil terminat la seral, facultatea facuta undeva dupa 30 de ani, si imi povestea ca a trecut prin ea ca prin branza, stia mult mai multe de la munca "de jos", nu a invatat nimic de la profesorii universitari.
caz 2, patron hotel imens: experienta in turism in perioada comunista, liceu profil, facultate la distanta.
caz 3, liceu auto, instructie militara, diverse calificari tehnice si militare, relatii in multe locuri, conduce din umbra numeroase afaceri in comert, constructii si imobiliare.
caz 4, nu stiu daca a terminat liceul, experienta in paza grea, a cumparat niste societati intr-un alt stat european, a devenit agentie/angajator pentru alti romani, in 10 ani a ajuns la zeci de imobile in tara si afara, hale de productie, flota de masini, echipe de muncitori peste tot.
Acum sa pun si oamenii care s-au bazat pe studii?
caz 1, biolog cu master si doctorat: de 10 ani este muzeograf, sta in frig si are in jur de 2000 de lei salariu.
caz 2, economist cu liceu in profil + facultate: a lucrat 20 de ani pe posturi de contabil, facand treaba altora, si inca aproape 20 de ani in post de conducere, cu salariu echivalent cu cel al unui mecanic sau electrician cu minim 5 ani experienta. Nu comparam cu instalatorii, ca aia castiga mult mai bine.
caz 3, inginer in industria alimentara: vreo 10 ani a lucrat in domeniu, nu cunosc nivelul de salarizare, dar inca 15 ani "asistent manager" la cazul 2 de la afaceristi. A fost concediat o data si primit inapoi din mila, in prezent concediat a doua oara, somer de 2 ani.
caz 4, inginer auto cu facultatea la zi, licenta + master si pasiune pentru domeniu; a fost cativa ani in conducerea service-ului de la caz 1 afaceristi, concediat dupa vreo 5 ani, in prezent sofer de camion prin europa.
caz 5, absolvent de doua facultati, fiu de cadru didactic, camionagiu de ~10 ani (aici a fost pasiunea pentru camion, nu neaparat esec).
caz 6, facultate psihologie/resurse umane, job-uri stresante, da doar de colectiv comunist, salarii plafonate mult sub cel al unui sofer de camion.

Daca as fi stiut pe cineva desprins din reportajele TV, care a facut de exemplu agonomie, a accesat fonduri si a ajuns afacerist de succes inainte de a termina masterul, as fi spus. Dar spre surprinderea multora, afacerile se fac ori pe pile, ori pe "munca de jos".
Cine crede ca va trai bine doar din scoala, va trai foarte plafonat. Cu exceptia medicilor.

| painecuzahar explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu imi spun nimic exemplele tale.

Cand iti alegi o facultate, trebuie sa stii sa te pozitionezi pe piata muncii.

Normal ca nu o sa fii biolog intr-un sat uitat de lume.
Normal ca nu faci bani in niciun domeniu in care taci si inghiti 20 de ani. In fiecare domeniu ai 100 de variante si decizii de luat, tine de tine sa o alegi pe cea mai optima.
Trebuie sa gandesti si local sau cat de departe te poti reloca.
Nu faci inginerie spatiala in capitala si dupa facultate te muti inapoi in Cucuietii de sus.
Aici e vina lor, nu a facultatilor.
Pentru salarii mici in general sunt de vina taxele imense si antreprenorii astia cu 4 clase care fac afaceri pe care nu si le permit, nu e vina facultatilor.

In familia mea s-a facut avere din contabilitate doar gestionandu-se 3 firme medii. Ca sa nu faci bani ca economist trebuie sa fii timorat ca om si nepotrivit pentru domeniul asta sau pur si simplu prost.

Voi vorbiti de parca scoala e o mare piedica in viata, cand anii de facultate sunt considerati experienta de munca si oricine se remarca la cursuri, are usi deschise.

Toti astia care spun ca te descurci fara scoala NU sunt instalatori, nici antreprenori, sunt someri sau lucreaza cu ziua.

In Romania avem un procent foarte mic de studenti fata de alte tari desi e o educatie foarte accesibila. Anti-intelectualismul nu aduce nimic bun.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru painecuzahar):

Ce ai scris tu aici este "hau-hau".
PIB-ul nu creste pentru ca stau 20 de "intelectuali" la birou. La aia 20 de intelectuali ar fi nevoie de minim 100 de "prosti" care sa faca productie.
Piata muncii este in prezent destabilizata, ca sunt milioane de idioti cu diplome, iar muncitorii "prosti" (dar harnici) sunt plecati din tara.
Stiu ca nu e ceea ce vrei sa auzi, dar un contabil sau un inginer isi pune CV-ul in 8 locuri si e chemat la 2-3 interviuri. Un sudor, vopsitor, sofer sau alt tip de "muncitor de jos" are oferte din toate partile, e cautat de angajatori si pupat in dos sa nu plece.
Eu nici macar nu prea activez in domeniul meu, si am mesageria plina de angajatori care m-ar lua si maine. Asta ca ai zis de piata muncii.
Ramanand la capitolul "averi si afaceri", eu sunt de parere ca e vorba de un set de abilitati mostenite sau innascute, iar 80% din antreprenorii si oamenii de afaceri de succes nu si-au irosit tineretea prin facultati. E drept ca au facut facultate mai tarziu, pentru a avea drept de semnatura in diferite situatii, dar succesul a venit ca urmare a mentalitatii lor, sustinuta de eforturi fizice si financiare. Majoritatea au renuntat la prietenii, bunuri personale si mai ales timp personal, ca sa ajunga "mari".

| johnnny123 a răspuns:

Să spui că "școala este inutilă pentru că-l știu eu pe unul care a făcut bani fără școală" este ca și cum ai spune "căștile de motociclism sunt inutile pentru că știu eu un motociclist care a mers fără cască și nu a pățit nimic".

Este o eroare comună făcută de mințile care nu se împacă prea bine nici cu logica, nici cu statistica.

| LordCristobal a răspuns:

Da,asa sunt multi.

| haileewatson a răspuns:

Niciodata nu o sa ajungi sus fara educatie buna. Toti milionarii si miliardarii lumii au facut cele mai de elita scoli din lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiii se uita la persoane gen Abi Talent care a renuntat la scoala si acum face bani de isi permite sa mearga in Dubai! Acum cu social media oamenii vor sa faca bani nefacand practic nimic si tinerii nu mai pun pret pe studii ci pe felul cum arati!

| painecuzahar explică (pentru anonim_4396):

Abi Talent a avut mereu bani, nu i-a facut din social media, doar a venit pe social media cu ei sa se flexeze. Vine din familie de interlopi, tatal lui era in inchisoare din cate stiu.

| Parakeets a răspuns:

Exact!

Și oricum tot și la afaceriști, studiile superioare fac diferența. happy
De ce?
Păi, simplu! Deoarece e o diferență de la cer, la pământ între afaceristul care are BMV sau Audi, dar scrie procesul verbal sau dracu știe ce fac patronii ăștia cu "i-a dat" și ăla cu adevărat șmecher care știe să scrie procesul verbal cu "i-a dat".
Este o mare diferență. Evident însă că orice antreprenor care totuși a pornit de jos și acolo da, chiar l-o dus capul, acela este bun de dat exemplu peste tot și de luat sincer, ca exemplu simplu de "da, mă, dacă vrei se poate" însă tot aceia care vociferează și susțin prea mult bullsh ăsta, evident că sunt tot ăia care nu au habar de fapt cu nimic, dar se îmbată singuri cu apă rece.
Și exemplul tău, poate fi extrapolat și la elevi și venerarea elevului de 10, care a învățat la lumânare. De fapt teoria pedagogică nu spune nimic despre motivație fără cap și IQ. Iar IQ-ul este ceva ce face tocmai diferența, nu dintre ăla bogatul cu note de 10 și job bun și ăla sărăntoc cu aceleași notări ci tocmai cei din aceleași medii sociale, dar care unul și-a depășit condiția la lumânare și altul care a fumat la lumânare. Iar aici se vede cel mai clar teoria lui Darwin, dar și putem argumenta bine, că în favoarea Lui God, că de ce totuși unii reușesc, alții nu reușesc. În realitate acolo de fapt există o forță mai mare care îi conduce pe toți. Iar la Biblie spune că, Dumnezeu va lua și unicul talant omului ce nu vrea și are deja sufletul pierdut și îl va da înzeciuit celui care chiar merită și chiar dacă nu pare cel mai cel. happy
Adică tocmai aici se explică aceste discrepanțe, însă doar atât.

| Yparisa a răspuns:

Am antreprenori in familie, majoritatea pun pret pe educatie si m-au sfatuit sa fac o facultate care sa ma ajute sa imi gasesc un loc de munca stabil pentru ca in afaceri "azi esti, maine nu esti". E multa instabilitate. Nici eu nu cunosc pe nimeni care sa o duca bine si sa nu aiba educatie. A, ba da, un cioban al carui tata a fost inginer proiectant si i-a dat bani sa-si cumpere oi. Dar pana si el a incercat sa ia bacul 5 ani la rand, deci a vrut sa faca mai mult, dar nu l-a dus. Cam asta e cazul majoritatii.

| healerdx7 a răspuns:

Poti sa pui unghii si gene de sute de euro pe zi si fara scoala.

| Yparisa a răspuns (pentru healerdx7):

Poti sa faci asta fara facultate, dar nu fara niciun fel de scoala si educatie de formare.
Ca sa te poti numi tehnician trebuie sa ai o stiva de diplome de acreditare care se obtin printr-o sumedenie de cursuri.
Nu face oricine bani din asta.

| healerdx7 a răspuns (pentru Yparisa):

Va asigur ca puteti face asta si fara niciun fel de scoala. Am vecina cu 8 clase care are minim 3-4 cliente zilnic care vin la ea pentru asta.

"Tehnician" probabil e angajat. Majoritatea nu sunt angajate, fac ele in timpul liber la ele acasa, la negru.

Cine face, face si bani. Daca nu faceau, isi gaseau altceva de munca.

| Yparisa a răspuns (pentru healerdx7):

Prietena mea nu e angajat, are PFA si ca sa ceara sute de euro are un perete de diplome la ea acasa.

Daca face asta de 10 ani acum e posibil sa castige OK si fara formare, dar probabil nu face cine stie ce si e undeva la tara. In oras nu rezisti fara cursuri, e concurenta foarte mare si in fiecare zi apar tehnici noi.

| healerdx7 a răspuns (pentru Yparisa):

Daca ai PFA ai nevoie de studii in domeniul in care prestezi activitatea.

Chiar radeam cu un expert contabil ca poti sa fii administrator de SRL pe un cod CAEN care se ocupa cu activitatea intr-un domeniu in care, daca ai avea PFA, ai avea nevoie de studii superioare iar ca sa ai SRL nu iti trebuie studii.

E vorba de unul din cele mai mari orase din tara, nu la tara.
E concurenta mare dar la fel de mare e si cererea, segmentul de piata.

Acum vreo 2 saptamani am luat un transport in comun 5 statii. Am numarat 8 femei (de la 14 ani pana la ~50) care ori vorbeau de programarile lor la gene/unghii, ori se uitau pe telefoane la gene/unghii.
Gasesti cliente la toate colturile...prietene sa ai care sa iti faca reclama ca in rest, te descurci.

| painecuzahar explică (pentru healerdx7):

Cum o cheama? Sau care e Instagram-ul ei?

| healerdx7 a răspuns (pentru painecuzahar):

O cheama Florentina si nu cunosc date in legatura cu Instagramul ei.

| Yparisa a răspuns (pentru healerdx7):

Pentru PFA ai nevoie de un singur curs de acreditare, de perete are nevoie ca sa isi justifice preturile si sa ramana pe piata. Normal ca gasesti cliente la toate colturile, dar sunt sigura ca daca ma duc la Florentina si ii cer o migdala ruseasca se uita la mine ca la felul 16.

| painecuzahar explică (pentru healerdx7):

Daca nu stii nimic despre ea, de unde stii ca nu a facut cursuri de formare in ultimii ani? thinking

| healerdx7 a răspuns (pentru Yparisa):

La cum o stiu eu ca e ea, acting before thinking, iti va oferi un bol cu Raffaello spunand: "Scuze, am doar italienesti. Ia mai multe, draga, simte-te ca acasa!", cu un zambet inmiresmat, bucuroasa ca te-a putut satisface din mai multe puncte de vedere.

| healerdx7 a răspuns (pentru painecuzahar):

Nu stii nimic despre ea =/= nu stii instagramul.

Weird logic, but ok.

| Theo94 a răspuns (pentru healerdx7):

Dar nu toti care pun unghii si gene castiga sute de euro pe zi, bine ai spus (scris) "Poti sa..." daca de afli la locul si momentul potrivit.

| 1anonima1004 a răspuns:

Cel mai tare ce mă indignează sunt mulți influencerii, care promoveaza acest lucru, iar noua genereație se ghidează după aceste mesaje stupide. Oameni, treziți-vă! Când dorești să porți o simplă conversație, îți zgârii urechea de la clișeele care ies de la ei din gură(de mesaje în general tac).

| painecuzahar explică (pentru 1anonima1004):

O, da, influencerii nici macar nu sunt antrepreori, lucreaza toti prin agentii sau maxim PFA-uri, dar au sefi majoritatea laughing