| anonim_4396 a întrebat:

imi doresc,cat de curand,sa imi deschid o afacere in domeniu publicitar. mai exact, o agentie de promovare a unor produse(deocamdata,doar materiale).
Forma de organizare va fi SRL.
Numele mi l-am ales deja, voi fi unicul asociat. nu voi avea angajati,intrucat ma pot descurca si singur. contabil am in familie. as vrea sa stiu: este obligatoriu sa am un sediu fizic? din cate am inteles,se poate,cel putin in cazuri de genul acesta in care eu sa nu comercializez nimic,sa am sediu doar online. pe un site creat de mine. pe langa asta,as vrea sa stiu un amanunt important
CUM voi reusi sa imi desfasor activitatea in siguranta,atat pentru mine,cat si pentru clientii mei? eu nu pot avea incredere in fiecare client,ei nu pot avea incredere intr-un necunoscut. Eu nu stiu cum sa procedez. am modalitatile mele de a promova un produs. sa zicem ca este vorba de o spalatorie careia eu trebuie sa ii fac cunoscute serviciile. ok. am eu modalitatile mele. Dar cum voi face asta? inainte sa imi dea banii sau dupa? Dupa,nu as mai avea eu garantia ca imi va da banii,chiar daca ii trimit factura. invers,nu ar avea ei incredere in mine,nu toti. eu increderea nu o pot castiga in cateva zile de la toti,poate chiar de la nimeni intrucat,in general, ai incredere in cei pe care ii iubesti. Nu vreau sa schimbam subiectul. vreau sa stiu cum mi-as putea desfasura activitatea cu usurinta. De la distanta. vorbesc cu oamenii din toata tara,nu ma pot intalni fata in fata cu toti pentru a semna acte de garantie.
Ce ramane de facut? imi doresc sa dezvolt aceasta afacere in domeniul ales. Lucrez deja neoficial. stiu cat de greu imi este. cred ca avand o firma, voi fi vazut altfel,insa nu cred ca activitatea se va desfasura cu mai multa usurinta si rapiditate plus ca ei,pana si la sume mici pentru vizionari mari pe pagini de Facebook sau canale de Youtube,nu doresc doar abonati sau oameni care sa dea like si atat,vor si sa fie activi ori eu si nici altii nu cred ca putem garanta vreodata ca cei care se 'angajeaza' sa-i urmareasca pe net o vor si face. E complicat,insa acesta este domeniul in care eu pot sa activez. sunt student la o facultate care nu imi aloca prea mult timp la dispozitie pentru a face alte lucruri fie ele si pentru intretinere(cum ar fi un job cu program fix) si imi solicita o situatie financiara buna(ceea ce eu nu prea am ). E un domeniu greu,nu am reusit sa intru la bursa. insa invat destul de bine si pana sa obtin bursa,trebuie sa ma intretin in chirie. banii din care traiesc acum se vor termina(o mica mostenire primita care nu imi permite sa fac alte afaceri) si nici nu ma pot angaja pe un salariu mic...e sufiecient ca voi avea salariu mic si mult de munca atunci cand voi fi rezident. Ce credeti ca e de facut cu afacerea mea? am de cand sa o infiintez, avand bani in prezent, iar costurile fiind reduse atata timp cat studiez. Ce ma sfatuiti? cum sa procedez pentru a castiga si multumi oamenii totodata? Multumesc tuturor pentru efortul si timpul acordat! numai bine va doresc!

1 răspuns:
| AdrianNastase a răspuns:

Te pot ajuta in privinta clientilor. Am un program de fidelizare cu peste 500.000 de clienti in toata Romania. Firma plateste un comision (max 10%) doar dupa ce a incasat de la client.