| Girly97 a întrebat:

Am cont la Banca Transilvania de multi ani iar de cand m-am angajat am observat ca banca imi opreste 5 lei comision atunci cand imi primesc salariul. Solutie?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, se poate întâmpla asta, dacă cumva angajatorul nu este client al băncii, dar vă virează salariu.

| Girly97 explică (pentru romeo78):

Firma are cont la BRD, asta stiu.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil este operatiunea de transfer de la BRD la BT.

| Panamax a răspuns:

Ii ceri patronului o marire de 5 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Schimba banca

| PsihologulMZlate a răspuns:

Mergi la bancă și întreabă. Este cel mai sigur așa. Îți pot oferi ei o variantă cu siguranță/

| TheGentleman a răspuns:

Mare scofală că îți ia 5 lei! Alte bănci îți iau când retragi bani+ comision de administrare cont (dacă ai internet banking) per zi.

Eu am card de student la BRD și ori de câte ori accesez mybrd mă taxează. Când retrag de la ATM la fel.

BT nu face acest lucru

| Bizon95 a răspuns:

DA
solutia e sa faci scandal ca vrei sa iei banii in mana
sau sa ceri angajatorului banii pierduti din tranzactie
sau sa gasesti o banca, care sa nu perceapa comisionul respectiv (ma cam indoiesc, ca gasesti asa ceva, si e si bataie de cap)

dar DA, ASTA E TEAPA, in multe locuri NU s-a putut trece pe banci din cauza ca foarte multi angajati nu vroiau, TOCMAI DIN CAUZA ASTA

iar angajatorul ar trebui sa NU FIE NESIMTIT, si sa iti dea banii astia fara nici o problema, de ce? pentru ca in functie de numarul angajatilor e MULT MAI MULT DE MUNCA sa dai bani in mana fiecarui angajat (deci platesti intr-un fel sau altul pe cel care face asta) iar la plata prin banci nu numai ca nu ii costa (se poate seta plata catre un angajat si apoi sa se faca recurent fara interventia nimanui, sau sa se faca platile catre TOTI angajatii in acelasi timp cand se decide angajatorul) dar ei mai si castiga bani din dobanzi

| Girly97 explică (pentru Bizon95):

Ideea este că șeful meu nici nu știe de treaba asta.

| Bizon95 a răspuns (pentru Girly97):

Este din banca
toate bancile iau comisioane
pentru ca din asta fac bani!