| Nume6 a întrebat:

Daca iti depune angajatorul salariul in cont la banca, acesta plateste vreun comision?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde de bancă.

| Frank51 a răspuns:

Angajatorul are contract cu banca si sunt mult prea multe clauze ca sa stim noi ce plateste si cum plateste, e posibil sa nu plateasca nimic.

| Nume6 explică (pentru Frank51):

Păi cum naiba daca fiecare angajat al lui are cont la fiecare banca, are contract cu fiecare bancă?

| Frank51 a răspuns (pentru Nume6):

Nu. In marea majoritate a cazurilor angajatorul foloseste o banca, maxim 2. Daca te angajezi la el, esti obligat sa iti faci un cont la banca sau la una din bancile respective.

| Zuzu1991 a răspuns:

Lol, dimpotriva...
eu primesc banii pe 10, dar trebuie sa platesc, chiria si facturile inainde de 1, cel tarziu pe 1, ei bine, alea 10 zile angajatorul tine banii de salariu in baca intr-un cont de economii care ii aduce venit, nu mare, dar, daca are 100 de angajati cu salariu mediu pe economie, face macar banii de comisioane

iar asta e o practica care se practica in draci, chiar banca propune angajatorului treaba asta!
vazut chestia asta ochii mei mari si dilatati

| Nume6 explică (pentru Zuzu1991):

E posibil sa iti ia banca comision din salariul pe care ti l-a tranzactionat angajatorul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

In teorie... NU, daca banca iti ia tie bani dintr-o tranzactie pe care NU ai facut-o TU, atunci ala e un abuz
in practica, sunt banci de ULTIMUL RAHAT, cum ar fi BRD-ul care iau bani din orice tranzactie, si asta de la clientii lor... am transferat 200 roni cuiva sa ii faca pomana pentru sufletul lui maica-mea si JIGODIA DE BRD au luat 10 lei din tranzactie angry
bun venit in capitalism, cine poate sa te fure, O SA TE FURE angry

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Nume6):

Raspunsul de mai sus era general, asta e numai la raspunsul asta:
"acum 5 ore | Nume6 explică (pentru Zuzu1991):
E posibil sa iti ia banca comision din salariul pe care ti l-a tranzactionat angajatorul?"

NU, aia ar fi ilegal, dar TOTUSI, nu inseamna ca nu exista "workaround" relativ la asta, asa cum am scris mai sus (bani de salariu "retinuti", asa zise "comisioane" FURATE doar pentru ca bancile "pot" sa le fure, asta vreau sa spun... aaaaa... politic corect "retina" nu sa le fure, jur solemn ca am vrut sa spun "retina" si de fapt nu le FURA PE FATA!

| Nume6 explică (pentru anonim_4396):

Si inca esti clientul lor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nume6):

Deh mama, fara banci am muri de foame, mai ales in pandemie
sunt un rau... indispensabil
asa cum...

life issa BITCH, and we're the clients

| badpanda a răspuns:

Comision de 2-3 lei.Depinde ce tip de cont are, cate operatiuni are gratuite etc.