| 9eMMy3 a întrebat:

Am nevoie de ceva raspunsuri.
Eu traiesc in Italia (din pacate) de ceva ani si as vrea foarte mult sa ma mut in tara.
Voiam sa va intreb ce salariu ar trebui sa ai ca sa poti sa stai in chirie tip in Bucuresti sa iti platesti intretinerea si sa mai ramai cu ceva bani in buzunar. In caz ca esti singur... fara familie?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt destule variabile in joc.

Depinde unde vrei sa stai in chirie ca gasesti garsoniere la periferie cu 150 euro sau in centru cu 400 euro.

Poti gasi garsoniere vai de capul lor la 100 euro, poti gasi garsoniere mobilate de lux si la 1000 euro.

Depinde ce inseamna pentru tine bani de buzunar, depinde cat consumi, unde mananci samd.

Fara pretentii cu 500-600 euro te descurci in Bucuresti, dar nu in lux si fara sa te gandesti la economii.

| KodrutZ a răspuns:

De ce din pacate? Daca nu esti in Napoli sau alta zona de tot rahatul, nu ai de ce sa te plangi. Daca esti singur, in Bucuresti, fara CEL PUTIN 5-600 EUR pe luna esti mort. Si gandeste-te ca la banii astia nu iti permiti decat cu mari eforturi chestii normale gen extractie dentara sau pereche noua de pantofi.

| 9eMMy3 explică (pentru KodrutZ):

Nu ma gandeam ca asa de mult.
Din pacate pentru ca. nu mi-a placut nici odata sa stau in tara asta. poate sunt eu mai patriot. nu stiu.
As avea posibilitatea sa stau si in un apartament la periferie de abia restructurat. pe gratis.
As vrea sa ma mut in tara. daca as gasi un loc de munca platit bine.
Ai vreo sugestie?

| KodrutZ a răspuns (pentru 9eMMy3):

Vezi ca ti-am raspuns dincolo apropos de sugestie. Pe scurt, ori nu te muti, ori faci ceva care sa iti asigure viitorul pe termen lung.

| gabriel87000 a răspuns:

Specifica si tu in ce domeniul lucrezi. ca sa inteleaga omul cam ce e de tine.