| Louissa a întrebat:

Ce trebuie sa platesti cand stai singur cu chirie (intretinere, cablu etc) si cam cat costa astea? Imi ajunge un salariu de 2200 lei sa stau singura cu chirie in Bucuresti?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai in primul rand chiria
apoi curentul, netul, intretinerea.

depinde ce chirie gasesti in B. Ceva decent de locuit e de la 850-900 lei in sus. La care in lunile de iarna mai adaugi vreo 300 intretinerea.

Ce ramane depinde doar de tine daca te descurci sau nu

| Louissa explică (pentru suntserios):

Doar atat costa intretinerea? Am inteles ca unele persoane platesc si de la 400 lei in sus.

| suntserios a răspuns (pentru Louissa):

Depinde si cat consumi apa, caldura etc etc
depinde si de bloc ce facilitati are. ca daca esti intr-un bloc nou unde se plateste paza, spatii verzi, camere video samd va fi alt cost.

eu cred ca pentru o garsoniera cu ceva economie nu ajunge la o intretinere de speriat.

| Werrich a răspuns:

Intretinerea se achita catre administratia blocului si este inclus consumul de apa, spalarea scarii de bloc, taxa pe interfon, taxa pe lift, taxa pe fondul de rulment, cablul prin operatorul de internet-TV (de ex Digi, Telekom), se mai achita curentul electric ( Enel), se achita si gazele naturale daca exista centrala proprie. Iarna este mai scump decat vara.

| haileewatson a răspuns:

O garsoniera in Bucuresti e in jur de 200-300 de euro, asta undeva la marginea orasului sau un cartiere mai proaste. Intretinere, cablu, gaze, facturi, telefon... sa zicem ca te duc la 300 de lei pe luna. Dupa astea iti mai raman 400 de lei sa supravietuiesti o luna in Bucuresti ceea ce NU iti ajunge. Poti alege sa stai cu colegi de apartment si impartiti cheltuielile.

| stefannnnn222 a răspuns:

Pai in primul rand gaseste chiria unde vrei sa stai. Apoi intereseaza-te cam cat ar costa lunar toate platile pentru curent, apa etc (depinde si cat de mult consumi).
Iar apoi restul banilor care iti raman depinde de tine sa te incadrezi sa iti cumperi mancare, etc.
Eu cred ca 22 de milioane iti ajung, acum depinde. Poti gasi o chirie cu 12 milioane, alta cu 20, alta cu 40; depinde de zona si de bloc.