| Xixi a întrebat:

am nevoie de informatii despre : reformele lui Sofocle, reformele Lui Clistene si biografia lui Decebal... funda

1 răspuns:
| BETTYNA a răspuns:

Clistene a fost un nobil atenian din Grecia antică. A pus capăt plutocrației (puterea sau regimul politic al celor bogați). A divizat populația pe baza teritorială în districte. Din punct de vedere formal, Clistene a creat egalitate legală între aristocrați și masa poporului. A întărit adunarea poporului și armata. A introdus ostracismul (ostrakon = ciob în limba greacă veche). Reformele sale au fost continuate de Pericle. A introdus colegiul celor zece strategi. În statul atenian, demosul a înfrânt aristocrația și a pus bazele democrației ateniene, care va triumfa în secolul V î.Hr. Această democrație excludea sclavii, femeile și copiii.

despre Decebal : http://ro.wikipedia.org/wiki/Decebal