| missunderstoodx a întrebat:

Buna TPU. Eu locuiesc cu mama intr-un apartament inchiriat (parintii mei nu sunt inca divortati dar urmeaza in viitor sa divorteze) si nu-mi place apartamentul, este urat, inteleg ca atat isi poate permite mama si as vrea sa fac niste bani ca sa putem gasi un alt apartament si sa o ajut sa platim chiria macar cu 3-4-5 sute de lei ca face o diferenta.
Ce pot lucra ca fata la 16 ani sa fac si eu cateva sute de lei pe luna? Precizez ca am liceu dupa amiaza si nu am timp sa lucrez in timpul saptamanii pentru ca sunt ocupata cu studiul

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din câte se pare vrei sa lucrezi dar nu ai timp.

| missunderstoodx explică (pentru darrio2007):

Eu vreau sa lucrez ma gandeam poate ceva de acasa pe laptop sau ceva nu stiu exact ce de aia am intrebat

| darrio2007 a răspuns (pentru missunderstoodx):

Si studiul iti va permite? Ce stii sa faci ca sa lucrezi online?

| Simpatic a răspuns:

Deocamdata cel mai intelept este sa locuiesti in acel apartament "urat"
urat poate o fi dar daca il faci sa fie curat, nu vad unde este problema
cand o sa ai timp sa lucrezi o poti face si atunci o sa va si puteti muta probabil
deocamdata ai mentionat faptul ca nu ai timpul necesar...

| mihai69 a răspuns:

Ai putea plimba câini.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu sunt sigura ca mama ta si-ar dori doar sa te tii de invatatura si sa excelezi, nu sa muncesti in aceasta etapa a vietii tale.In rest, atat timp cat te vede ca infloresti ca orice adolescenta careia nu ii lipseste nimic si ca esti sanatoasa, nu va resimti nevoia de altceva.Cam asa e cu mamele. happy Poti totusi sa vorbesti cu ea pe acest subiect, spune-i ce te macina si sigur va iesi o discutie productiva.

Eventual cauta sa decorezi doar in camera ta cum iti place, sa mai cumperi cate ceva din banutii tai, cu obiecte care nu sunt invazive pentru finisaje, adica tablouri sprijinite pe mobila, in loc sa fie agatate in perete, postere lipite, perdele, tot ce tine de textile si asa mai departe pe care le si poti lua cu tine pe viitor.Mai sunt si proiecte super cute diy pe care le poti face chiar ieftin.In felul acesta nu doar ca iti indeplinesti nevoia estetica, dar nici nu va comenta proprietarul apartamentului si in continuare vei avea timp pentru liceu etc.

Vei avea timp ulterior timp sa lucrezi pe la 18-19 ani si sa te muti unde doresti, dupa ce iti stermini studiile.Iar sa faci acest pas oricum nu e asa usor, sigur v-ati mai mutat pana acum si nu e o experienta wow, ci una stresanta? Bafta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai rabda doi ani si daca te perfectionezi in ceva, si crezi ca e de viitor, lucreaza acolo. Dar daca dupa doi ani inca nu te-ai decis ce vrei sa faci, ia toate facultatile la fara frecventa sau cu frecventa redusa la rand, si alege una care ti-ar placea. Timp in care muncesti unde apuci.

| ioana748 a răspuns:

Simpaticul are dreptate.
Oricum este ceva temporar, asa ca mai putin important, urat, frumos.
Important sa ai acoperis deasupra capului.
Dupa ce termini scoala, poti incepe sa faci alte planuri.
Ce sa facem, nu le putem avea pe toate. Asa ca urmarim prioritatile.
Cat despre joburi la 16 ani, ai mai primit raspunsuri si data trecuta.
Doamne ajută, bine ca ai o mama care asa cum poate are grija de tine.
Sanatate,

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Am sau nu dreptate, acum mi-am dat seama ca si apartamentul meu este 'urat' nu l-am renvovat de 8 ani, dar e curat in schimb
in timp ce amici de-ai mei "oameni de afaceri" au apartamente de astea lux, mai mici ca suprafata decat al meu dar ceva mai scumpewinking
acum imi dau seama ca nu mi-am ales bine "meseria", de ce nu m-am facut 'pescar' oare?

dupa cum spune si domnul in aceasta piesa : https://youtu.be/qqlQTTKJn_M?feature=shared&t=50

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ei, chiar...si eu mi am propus in vara aceasta ceva zugrăveala.
Le om face si pe astea.
Ce vrei, pescaru' i pescar, nu ne comparăm.
happy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

'pescaru' i pescar' mi-a placut asta happy
sper sa li se înFUNDde intr-o zi, dar intr-un 'stat de drept' in care exista LEGE si nu haos si pupincurism politic cum este actual, ce sa vezi si domnii din Parlamentul Romaniei sunt tot niste proxeneti, la costumwinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ca sa continui in aceeasi linie:
Parlamentarul i parlamentar laughing

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Si ca sa extrapolez de la "parlamentarul i parlamentar" o sa zic
hotul e hotwinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai si tu dreptatea ta rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Doar cateodata am dreptate happy

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Ca fiecarehappy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Da, insa exista si aici o chestie de adaugat asa cum te-am obisnuit

nasol este ca exista unii si unele care cred ca ei mereu au dreptate...atat pe TPU cat si in realitatewinking

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Da, Intr adevar, super nasol cu genul respectiv.
Insa, trebuie tratati ca atare. Depinde de context. Ori sunt cantitati neglijabile, ori, daca nu ai incotro, eviti contrazicerea la nesfârșit, ca oricum nu iese nimic constructiv.
Si unul din asta, pus pe contrazis, se supara si daca i dai dreptate.
Au o lume fascinantă a lor. Sa ne dea Dumnezeu oameni rationali si pozitivi in cale.
Si cu rabdare le om trece pe toate.
Seara minunatahappy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

" Ori sunt cantitati neglijabile, ori, daca nu ai incotro, eviti contrazicerea la nesfârșit, ca oricum nu iese nimic constructiv. "
"Si unul din asta, pus pe contrazis, se supara si daca i dai dreptate."

genial ce ai zis mai sus happy
o seara buna, asemeni!

| Felissa13Eden a răspuns:

Eventual sa speli vase la un restaurant\pub, sa imparti pliante, sa fii babysitter.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Nu poti sa-l rogi pe tatal tau sa te imprumute cu niste bani sa-ti iei o alta chirie?
In ce oras cauti locul de munca? Sa ma uit si eu poate gasesc.

| missunderstoodx explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu vrea sa imi dea bani deloc

| Torrpi a răspuns:

"in timp ce amici de-ai mei...au apartamente de astea lux, mai mici ca suprafata decat al meu dar ceva mai scumpe"
Deci nu apartamentul e problema. Ca e si mai mare. Problema e ca tu te compari cu amicii si gasesti ca nu ai luxul lor.
Ce poti sa faci la 16 ani e sa pui mana pe carte, sa inveti pe rupte, ca sa te angajezi apoi undeva unde se castiga bine. Si atunci, ai sa-ti permiti o cutie de chibrituri poleita, in care sa locuiesti.

| missunderstoodx explică (pentru Torrpi):

Nu inteleg ce citezi eu nu am zis asa ceva