| AlexandrulS a întrebat:

Am o intrebare legata de taxele pe care trebuie sa le plateasca o persoana fizica care are o cladire de birouri estimata la aproximativ 900.000 de euro, cu suprafata utila de 2000m/3200total si produce 10.000 de euro + tva pe luna. Ce taxe si impozite mai plateste? Cat plateste anual pe impozit? Prefer un raspuns cat se poate de serios! Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

16% impozitul pe venit
5.5% cas pe suma maxima de 5 salarii medii

| AlexandrulS explică (pentru suntserios):

Pei si ce sa inteleg ca la o cladire de aproape 1 mil de euro dau pe an aproximativ 1000 de lei si undeva la 20.000 de euro pentru suma incasata din chirie? Scuze dar nu le am deloc cu calculele astea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlexandrulS):

Dai 16% impozit pe profitul lunar, daca banii din chirie pe luna sunt 10.000 euro dai impozit 1600euro