| AlexandrulS a întrebat:

Am o intrebare legata de taxele pe care trebuie sa le plateasca o persoana fizica care are o cladire de birouri estimata la aproximativ 900.000 de euro, cu suprafata utila de 2000m/3200total si produce 10.000 de euro + tva pe luna. Ce taxe si impozite mai plateste? Cat plateste anual pe impozit? Prefer un raspuns cat se poate de serios! Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

16% impozitul pe venit
5.5% cas pe suma maxima de 5 salarii medii

| AlexandrulS explică (pentru suntserios):

Pei si ce sa inteleg ca la o cladire de aproape 1 mil de euro dau pe an aproximativ 1000 de lei si undeva la 20.000 de euro pentru suma incasata din chirie? Scuze dar nu le am deloc cu calculele astea.

| suntserios a răspuns (pentru AlexandrulS):

Dai 16% impozit pe profitul lunar, daca banii din chirie pe luna sunt 10.000 euro dai impozit 1600euro