| AdrianIlisiu a întrebat:

Am citit pe internet pe un site care sunt pasii pentru a deveni un PFA[Persoana Fizica Autorizata]. Am inteles in mare parte.In acel articol nu era precizat daca un PFA trebuie sa plateasca impozit lunar/anual. Asta ma intereseaza pe mine.
Un PFA plateste impozit?!
Daca da; sa zicem ca intr-o luna eu nu castig nimic. Tot trebuie sa platesc?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Daca nu faci bani din ceea ce faci atunci sigur ca un ONG merge. Dar trebuie sa te gandesti la un lucru. 1. Banii de firma tot trebuie sa ii dai. 2. Banuiesc ca si fotografii ii platesti. 3. De ce ai vrea sa iesi in pierdere? si 4. daca e ONG el nciiodata nu va putea genera profit.

| AdrianIlisiu explică (pentru TheAce):

Multumesc mult pentru raspunsurile tale! :-).
Am sa ma mai consult cu ceilalti manageri si o sa vedem cum o sa facem.
O zi frumoasa sa ai in continuare.;-)

3 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Raspunsul din pacate e DA. E exact ca la o firma de evenimente de ex. Acolo impozitul e trimestrial si nu tine cont de incasari. Ca si PFA vei avea de platit un impozit forfetar anual sau semestrial in functie de domeniul tau de activitate indiferent de profitul generat. Acum depinde de domeniul in care vrei sa activezi. Eu de ex ca si organizator evenimente am optat pentru un atestat in domeniu ( costa cam 1500RON ) pentru a nu-mi lua certificat de PFA si automat pentru a nu plati impozit degeaba.

| AdrianIlisiu explică (pentru TheAce):

Eu am un site de evenimente Bistritene. Bistrita EVents. ro
Nu eu organizez evenimentele, eu am fotografi care se duc la partyuri si fac poze.
Ce mi-ai recomanda sa fac? Ce fel de "firma" sa fac? O asociatie non-profit? confused
Vreau ca tot ce fac eu sa fie legal.