| nyoentox2002 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Daca din banii de la salariu iti raman intre 700 si 1000 lei pentru dorinte si pus de o parte va ajung?
Cam cati bani cheltuiti in oras si de cate ori iesiti pe saptamana?

31 răspunsuri:
| Czechoslovakia a răspuns:

Nu cheltui in oras si nu ies in oras.

| Motisor a răspuns (pentru Czechoslovakia):

Same

| Frank51 a răspuns:

Niciodată nu am calculat câți bani să aloc pentru diferite chestii, si niciodată nu am rămas fără bani. In total cheltuiesc cam 1500 lei pe lună cu chirie, mâncare, ieșiri, samd incluse. Dacă nu îmi iau nimic scump, am in permanență un fond de rezervă de 2-3000 de lei, care de obicei se duce pe un telefon sau vacanță.

| TitoJacksana a răspuns:

Eu prefer sa economisesc pentru zile negre banii aia

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Pai gen pe haine dau cam asa
Intre 60 si 120 maxim 200(depinde ce e) si pe o pereche de adidasi cel putin 150 lei pana in 250 lei!

| Silviu0792 a răspuns:

Cu aia nu faci nimic, nu poti nici sa MORI, eu si intretinut de parinti nu ma pot descurca cu 2500 in fiecare luna MULT SUCCES

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ideea e să iti rămână tot timpul bani in plus din salariu, ca să poți avea o viață decentă, și să nu iei chestii scumpe dacă nu iți permiți, aici mă refer la iPhone 13 sau fițe din astea. Si eu mi-am acceptat situația, și sunt sărac până când o să plec o data din țara asta și îmi fac viața in altă parte.

| siriusblack98 a răspuns:

Ies în oraș cam odată la 2 săptămâni, uneori și mai rar din cauza oboselii și a lipsei de timp. Nu aș avea cum să îți spun câți bani cheltui pentru că depinde foarte mult unde anume mă duc și dacă am totodată sau nu în plan să cumpăr și ceva mai deosebit. În general dacă vreau doar să ies și să uit de ale mele 2-3 ore, până în 100 de lei. Adică o cafea bună și o pizza sau ceva plus motorina 30-40 de lei. Nu înțeleg cum unii nu se ajung aparent nici cu 2500 chiar și întreținuți de alții. Posibil să le lipsească foarte multe lucruri.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Eu sunt pretentios la cateva chestii, nu ma imbrac cu orice haine cam intre 60 lei si 200-250(depinde ce e)
Eu pe o pereche de pantaloni am dat 60 lei cu 2 dungi si imi plac la nebunie, alta pereche 75, pe o pereche de blugi cam 130 lei, si pe papuci dau de la 150 lei în sus, pe o pereche am dat 270 lei, pe alta 235, pe alta 180 si pe alta tot 180 lei dar în timp!
Pe telefonul meu am dat 870 lei si isi face treaba, e Motorola moto g30!
Eu nu ma imbrac gen cu haine de la ppt sau alte magazine la colt de strada, gen ceva mai modern mai casual!

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

Pai depinde ce cheltuieli ai!
Dar ia zi ce cheltuieli ai? Fumezi, bei, joci la păcănele?

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Mie îmi plac unele haine de la ppt, sunt comode și ieftine, nu am probleme cu poliesterul, nu fac iritații, n-am alergii.

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Alea par prea clasice, eu ma imbrac mai smecher, daca vrei imi dai Facebook-ul tau si iti dau in privat, eu ma numesc Nyo Antonio pe Facebook!

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

După părerea mea hainele de la ppt sunt bune doar pentru casă, eu mi-am mai luat o pereche de pijamale de la ppt ca nu ma vede lumea in oras!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Din moment ce raman bani, cum vine intrebarea "va ajung"?
Daca ai un plan de 10.000 de lei, pui deoparte 10-15 luni. Daca e mai scump, astepti mai mult...
In oras pot sa cheltui doar 2 lei, sau de la cateva sute in sus. Depinde de stare si plan.

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Nu, mai mult de 100 nu bag pe luna la pariuri, de fumat nu fumez, beau ocazional, tu vrei sa pui deoparte 600 pe luna, cand o sa realizezi cum e sa te scoli la 6 dimineata luni la rand si vezi ca nu pui la saltea nimic O IEI RAZNA, eu cu sprijinul parintilor intretinut mancat pe banii lor nu am strans in 3 luni 2000 de euro HABAR NU AI CE ZICI

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu iau din concursuri din pariuri bani cu ponturi nu trebuie sa depun sa joc, in orice caz intretinut imbracat si mancat SINGUR, nu stiu in RELATIE ca nu am experimentat, fara 5000 de ron NU TRAIESTI

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Strangi ceva bani de ce sa fiu ipocrit si cu un salariu de 2500 de ron, dar fara sa dai bani la intretinere mancare sau sa faci exces de cumparaturi, dar ti-am zis numai cu conditia sa nu ai OBLIGATII sa te intretina cineva pe banii lui, altfel NICIO SANSA

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu asa am fost obisnuit dar sa muncesc lunar sa raman cu 600 de ron pe luna, man nu stiu cu ce chef te mai duci a doua zi la munca, stii ce zic

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

Putini iau salariu de 5000 lei in românia!
Cu 4000-5000 lei traiesti decent cu o familie intreagă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da.
1. Nimic.

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ca sa gasesti tu o partenera ce produce 3000-3500 de ron e ceva extrem de greu stai cuminte

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

3500-5000 pentru un cuplu ajunge, dar sa lucreze amandoi pe 2000 de bete!

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ca sa ai tu salariu de 3000 ai nevoie de ceva experienta in domeniul lucrat in Romania, iar fetele din Romania marea majoritateasunt casierite la profi sau supervizor in sali de aparate sau operatoare de pariuri astfel ca nu stiu cum strangi tu 3500-5000 de ron poate in VISE ca alea lucreaza pe minim pe economie, iar una care are salariu de 3000 de ron dau un exemplu nu ar sta cu niciunul care nu produce peste ea cu 10-15 milioane CA IDEE

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

Ia stai asa! Eu nu am zis 3500-5000 sa ii fac singur, sa fie 3500-5000 lei pe cuplu!
Eu acum lucrez pe 1550 plus bonuri si ajung undeva la 1800 lei, lucrez la finisaj într-un oras mic dar macar programul e program 8 ore, 5 zile saptamana si weekend liber! Momentan eu stau cu părinții si nu platesc mancare si intretinere, mancare mai iau de la lidl pe bonuri!
Într-un oras mai mare normal ca castigi mai multi bani, pana in 2500 lei tot cu bonuri de masă și sporuri sau ore suplimentare!
Daca as avea o iubită si ea ar castiga 2000 lei si eu tot 2000 se ajunge la 4000 si tot e bun!

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Pai stau asa, pe scaun, in situatia actuala NU POTI AVEA O IUBITA si crede-ma nu te mint cu nimic, hai o duminica linistita

| Lukasssz a răspuns:

Banii aia ii bag in jocuri laughing

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Eu lucrez 8 ore pe saptamana sau ma fac ca lucrez ca-i tot aia, sa mai am si eu noroc in viata asta de rahat si crede-ma ce iti spun cu 2500 de ron salar nu ma pot bucura de viata, decartezi intretinut din banii aia pe un weekend 300 de ron si e cosul aproape gol esti nebun ....trezeste-te ca traiesti in RO boss

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

Este un baiat Anton Adidas care da 600 lei pe mancare, 550 pe chirie si maxim 150 lei pe luna pe utilitati ca e foarte economic! Si ii mai raman mai mult de 1000 de lei,nu fumează,nu bea! se descurcă!
Tu daca consumi mult e si normal sa nu iti ajunga banii,plus daca ai si masina de intretinut e foarte greu,dar daca nu ai masina,nu bei, nu fumezi, nu joci la aparate, esti economic la utilitati, unei persoane singure ii ajunge cam si 2000 depinde cum cheltuiesti banii!

| Silviu0792 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Sa te intretii singur nu iti ajung, pe vicii ti-am zis cu jocurile eu depun 100 pe luna si joc cu 1000, la bautura nu fac exces, tigari nu fumez, fumam electronice... tu daca poti sa faci economii strangand 600 de lei lunar E BINE asta DA VIATA... viitorul suna bine, in fine

| nyoentox2002 explică (pentru Silviu0792):

Eu nu am vicii, nu bag la aparate!