| AlinaBalan2000 a întrebat:

As dori sa ma mut intr-o garsoniera maine dar dupa ce vin sa o vad si sunt de acord, ce ar trebui sa fac? Cum procedez?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Unii proprietari îți vor cere să semnezi un contract de închiriere (un fel de proces verbal de predare-primire, că ți-a predat garsoniera și tot ce este în ea adăugând o anumită valoare a acestor bunuri, și poate și prețul de închiriere).
Cu alții te poți înțelege doar verbal.
Va trebui să plătești la început banii pe o luna + încă pe atât ca un fel de garanție în caz că pe parcurs poți strica ceva din casă (pereți, mobilă, parchet, uși), sau să aibă de unde să-ți oprească cheltuielile de întreținere în caz că nu vrei să le plătești.
Dacă toate sunt în regulă, garanția o vei primi la finalul șederii tale acolo.

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai vrea sa te muti intr o garsoniera, vrei in chirie? Sau sa cumperi o garsonieră, după ce vezi garsoniera si i ti place, daca vrei sa o cumperi mergi cu proprietarul la notar si faci act de vinzare cumpărare, el ti o vinde tie si tu i o cumperi, daca vrei sa te muti in chirie, tot la notar se fac actele, deci te ruga m spune ne si noua mai clar cumperi o garsoniera sau te muti in chirie? In ce oras? in Bucuresti? Tu ce varsta ai? Sanatate multă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Contract la notar. Dacă propietarul nu vrea, căci nu are chef să își declare veniturile, atunci vezi cum te înțelegi cu el, să nu ai ulterior probleme.