| Klausss12345678910 a întrebat:

Buna ziua! Deci……Matusa mea trebuie sa isi faca mostenirea dupa sotul decedat…. ea are o parcela de teren si o garsoniera, raposatul ei sot are o fata dintr-o alta casatorie care nu vrea sa ii semneze sa instraineze garsoniera… (doar garsoniera) parcela ei de teren este langa a mea si eu vreau sa o cumpar de la ea, ea este de acord sa mi-o vanda iar fata sotului ei nu are nimic impotriva cu parcela de teren dar pentru garsoniera nu vrea sa ii dea semnatura…. Daca matusa mea isi face succesiunea dupa sot ar putea ea sa imi vand mie parcela de teren? Cum procedez aici? Se poate face partial poate ea sa semneze doar pentru teren?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Matusa ta sa ceara deschiderea procedurii succesorale la un notar de la ultimul domiciliu al parintilor. Va mosteni si ea, ca sot supravietuitor si fata din casatoria anterioara a decedatului.
Cu ocazia mostenirii notarul poate face si partajul succesoral, dupa cum se inteleg mostenitorii. Abia apoi fiecare mostenitor isi poate vinde bunurile ce i-au revenit prin mostenire si partaj.
Inainte de obtinerea certificatului de mostenitor si inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara mostenitorii nu pot vinde legal bunurile imobile (terenuri si constructii), deoarece numai proprietarul poate vinde legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie facuta procedura de succesiune dupa decedat.
Tu poti cumpara parte din materialul sucesoral dupa impartire, de la persoana careia va reveni aceea parte.