| nick_9589 a întrebat:

As dori sa-mi spuneti care stiti ca e pretul minim (/mp) pentru un proiect de casa, care include partea de arhitectura, rezistenta, instalatii, pentru faza PAC (DTAC). (deci fara pretul restului de avize necesare).
si cum vi se pare 4 euro/mp?!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu cum sunt preturile acum, cel putin inainte de criza acesta era un pret foarte bun. Eu am platit 6 euro/mp, fara proiectul pentru instalatii, iar pentru ca ne cunosteam de multi ani mi-a oferit ca un fel de bonus autorizatia de demolare.
Neaparat insa sa optezi ca si restul avizelor sa le obtina tot arhitectul si tie sa iti dea dosarul complet, cu autorizatia de construire si toate anexele necesare, scutindu-te astfel de multa bataie de cap.

| onelove a răspuns:

Depinde de arhitect, eu lucrez in domeniul constructiilor si colaborez cu multi arhitecti, cei buni care si fac proiecte calumea si se ocupa de tine iau undeva intre 10 -30 euro/mp, cei mediocrii care au facut si ei o casa si apoi aproape ca o fac la indigo, cer intre 4 -8 eruo/mp.

| ArhiProPub a răspuns:

Pentru un proiect DTAC un pret minim ar fi 3 euro/mp. Pentru mai multe detalii cauta pe google arhipropub si acolo o sa gasesti multe articole si informatii, precum si o echipa specializata care iti poate realiza proiectul.