| gregor a întrebat:

Aş dori sa ştiu daca este posibilă înfiinţarea unei societăţi comerciale în Cipru pe următoarele condiţii:
a) Eu şi un prieten vom vinde băuturi răcoritoare pe plajă ( ambii vom fi "acţionari" 50% - 50% atât la cheltuieli cât şi la încasări )
b) Activitatea firmei va dura aproximativ 4 luni pe an, atât cât ţine sezonul.

Vă rog sa îmi spuneţi dacă acest tip de afacere este realizabilă in Cipru şi cât ar costa actele necesare pentru a-mi înfiinţa această firmă?

1 răspuns:
| Hazard_7428 a răspuns:

Salut, mai intai trebuie sa te interesezi care este situatia infiintarilor firmelor din cipru.
nu ve'ti fi actionari( capitalul unei SA este de vreo 10 ori mai mare decat a unui SRL), ci asociati ( trebuie sa te interesezi care este capitalul social minim: in Romania este 200 ron).
Regimul fiscal pentru societatile care desfasoara activitati temporare ( din ce am inteles tu vrei doar pe timpul sezonului).
Sfatul meu... mergi la un consultatnt financiar