| SingleForOne a întrebat:

Aș putea avea afacere în care eu doar am funcție de conducere, mă ocup de managementul acesteia, fără a avea cunoștințe specifice de un domeniu?

De exemplu, o afacere în care am ingineri, mecanici, electricieni (și alții cu alte funcții) care proiectează și crează anumite lucruri, dar eu să nu am o diplomă de specialitate sau calificare în domeniul respectiv, ci mă ocup doar de managementul afacerii, în sine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti avea, totul este sa ai bani si sa te pricepi la afaceri si oameni, nu trebuie sa ai studii in domeniul respectiv.

| siriusblack98 a răspuns:

Da, se poate cu un SRL. Daca vrei sa deschizi un PFA nu merge ca acolo trebuie sa ai calificare in domeniul in care vrei sa activezi.

| Furnicuta000 a răspuns:

Poti sa angajezi pe unul care sa fie sef in locul tau si sa aiba studii in domeniu. Multi fac asta dar e riscant pentru ca risti ori sa-ti distruga afacerea ori sa te lucreze pe la spate si sa fure, ba chiar sa ti-o fure de tot laughing