| RazvanV14 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa fac ceva in timpul liber fiindca sunt cam obsedat de jocuri si ma gandesc sa fac ceva pentru niste banuti, gen 100-200lei la 2-3saptamani imi e destul(chiar si 250lei/lunar). Sunt capabil sa las jocurile video, dar vreau sa fac ceva profitabil.
Pot avea si un buget de investitie de cateva sute de lei, dar sa imi spuneti ceva din care pot iesi in profit.Chiar sa si lucrez sunt disponibil dar nu prea gasesc de lucru la varsta mea in orasul meu.
P.S: Ma gandesc sa lucrez cateva zile cu tata in constructie pentru a face cativa bani, dar nu vreau sa cheltui acei bani pe prostii, vreau sa cheltui in active ce imi vor aduce profit.(M-am informat despre bani, lectii de a economisi etc. si stiu destule, imi voi cumpara cartea "Tata bogat, tata sarac" de Robert Kiyosaki curand)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Vrabia malai viseaza!
La 14 ani nu este legal sa te angajezi nicaieri si nici sa muncesti ori sa fii platit.
Parintii au obligatia sa te ttrimita la scoala si sa te intretina cu hrana, casa si imbracaminte, iar tu ai obligatia sa merg zilnic la scoala si sa inveti, sa treci clasele, sa-ti termini licuel si BAC-ul.
Cat privesc investitiile, lasa-le adultilor, ca oricum nu ai voie sa faci tu asemenea operatiuni.
Vine primavara curand, poti merge sa-ti ajuti bunicii sau rudele pe la munca campului, daca tot esti dispus sa faci ceva banuti de buzunar. Iar in ce privesc jocurile pe computer, sunt doar o joaca, de copilasi, nimic profitabil sau spectaculos in asta.
Totusi, in loc sa pierzi timp inutil pe jocuri inutile, de ce nu pui mana sa te inscrii la un club de informatica sau la o olimpiada de fizica, unde ai putea ajunge cineva, cu sanse sa studiezi afara si sa castigi multi bani.
Cat priveste lucrul in construtii cu tatal tau, este total ilegal si interzis, deoarece asigurarae de santier, nu acopera copilasii mici.
In plus, tatal tau putand fii amendat daca este gasit cu tine la munca.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O cotă de 5

| RazvanV14 explică (pentru anonim_4396):

Mai exact? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru RazvanV14):

Casapariurilor.ro

Răspuns utilizator avertizat
| AdiMiha96 a răspuns:

Pai ce sa zic încearcă ceva cu Avon Oriflame vezi dacă merge Îți iese profit considerabil dacă ști sa lucrezi și dacă ai clienți/cliente în a vinde produse cosmetice și de igiena personala eu așa fac