| Udrina a întrebat:

Am un prieten care e mecanic auto si are un atelier acasa, dar nu are firma, si eu l-am intrebat cum lucreaza fara firma, iar el a zis ca nu poate sa i faca nimeni nimic pentru ca el lucreaza doar pentru cunostinte, dar pe bani..Care este riscul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu o va pati, comite cel putin 2 infractiuni: exercitarea unei meserii fara autorizatie si evaziune fiscala.
Lasand la o parte faptul ca activitatea lui ilegala poate fi probata foarte usor sa ne gandim la faptul ca nu poate da garantie si este destul ca un client sa faca un accident mai serios, din cauza reparatiei mai putin reusite si o sa se ajunga la el. Numai bine!

| unknownn a răspuns:

Daca cineva nu-l da in gat, riscul este 0 aproape.