| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna, as avea o intrebare, angajatorul ne-a trecut bonurile de masa pe card, ne-a facut card de masa de la BT, insa sunt singurul care nu a primit acel cod de activare, in conturi apare, intrebarea e, se pot transfera banii in contul de card?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu, cardurile de bonuri sunt facute in asa fel incat sa nu poti scoate bani de pe ele, doar sa platesti cu ele.

Pentru codul de activare ia legatura cu cei de la BT si o sa se rezolve imediat.

https://www.bancatransilvania.ro/ro/contact/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bonurile de masă sunt note de plată sub formă de bilete, asemănătoare banilor. Diferența între ei și banii obișnuiți este că pe aceste bonuri de valoare fixă se pot cumpăra doar alimente de la firmele acreditate. Cu banii de pe ele, de pe bonuri se poate doar cumpăra mâncare, de la Kaufland de exemplu.
În realitate, dacă ai făcut o cumpărătură mixtă, mâncare și detergenți de exemplu, nu stă nimeni să verifice în ce sumă ai cumpărat una sau alta, dacă plătești cumpărătura și cu bonuri de masă.