| Gheorghe_Bianca_2001 a întrebat:

Buna. Cam cat se plateste un videograf + editor pentru mai multe filmulete facute intr-o zi la o clinica? Am facut impreuna cu o firma de marketing si ma intreaba cat sa imi dea, totul e calitativ si ok, dar nu stiu inca sa imi fac preturile. Cat ar trebui sa cer aproximativ?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca cel mai sigur afli raportandu-te la preturile cameramanilor profesinisti care filmeaza la nunti si editeaza apoi continutul...la ei insa sigur ziua de inregistrari dureaza mai mult ca in cazul tau, dar ca sa ai o referinta!
nu stiu la tine cat reprezinta o zi de filmare insa!
cum au spus si ceilalti ar trebui sa ai deja un mercurial cu propriile tale preturi, inteleg insa ca ai dori exemple de preturi, insa nu pot sa te sfatuiesc in acest caz, iar cel cu al cameramanilor de mai sus poate nu este fix ceea ce trebuie, dar am zis ca idee

| Violleta2022 a răspuns:

Verifica la alte firme care fac ceva similar, cat se plateste ora pentru editare, ca noi nu stim preturile.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Geezus, dar tu nu ai preturi? Ce conteaza unde filmezi? Ar trebui sa ai clar o lista de genul 1-8 ore filmare/300 de lei ora, 100 de lei/ora pentru editare; 8-24 de ore filmare/250 de lei ora, 80 de lei/ora pentru editare; peste 24 de ore filmare, 200 de lei ora, editarea inclusa in pret. Astea sunt doar niste sume scoase din burta, nu le considera in nici un fel. Fiecare isi evalueaza munca dupa cum considera.

| mitenka a răspuns:

Depinde de munca pe care ai depus-o și cifra de afaceri a clinicii. Evident, dacă e sub 200 mii euro pe an, n-o să-ți plătească mai mult de 3-5k euro (asta pentru că bugetul alocat vânzării și marketingului sunt de obicei micuțe la firmele de genul, in special la o clinica unde exista diferite cheltuieli).

Cantitatea de munca conteaza foarte mult, din nou. Dacă firma de marketing depunde efortul de comunicare, eu aș sugera cel puțin 1-200 euro in functie de lungimea videoclipurilor