| alexutza222 a întrebat:

Dau fundita!
Care sunt meseriile de viitor in Romania(nu vreau sa plec) si totodata sa fie si bine platite?

Nu am nicio treaba cu medicina si nici cu informatica.

Stau bine la istorie, romana, geografie, chimie si putin mate(sunt in ordinea preferintelor si cunostintelor). Ce imi recomandati?
Vezi categ!

Răspuns Câştigător
| Liliana18 a răspuns:

Ai putea incerca dreptul si sa te faci avocat, dupa care poti face Institutul de Magistratura si sa devii judecator.Profesiile astea sunt destul de bine platitie.

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Iti recomand sa intri in politica.

| lulu_5281 a răspuns:

Expert bancar. Sistemul bancar este recunoscut ca fiind unul dintre cele mai bine platite domenii de activitate. Salariile sunt motivante (700 -1.000 de euro) pentru absolventii Academiilor sau Institutelor Economice;

inginer constructor. Ritmul alert de constructii a crescut cererea de ingineri. Numerosi studenti sunt recrutati de companii inca din facultate. Pentru cele 2.000 de locuri scoase la concurs de Universitatea Tehnica de Constructii din Bucuresti au concurat 5.000 de candidati. Un inginer stagiar poate castiga si 500 de euro;

inginer chimist. Rapida dezvoltare a companiilor farmaceutice si cosmetice a generat o nevoie stringenta de specialisti chimisti. Astfel, un absolvent al Facultatii de Chimie poate castiga incepand de la 600 de euro;

translator si traducator. Odata cu integrarea in Uniunea Europeana, Romania va intra in circuitul statelor membre. Cunoscatorii de limbi straine (minimum 2) vor fi apreciati si rasplatiti pe masura. Pentru absolventii de filologie sau limbi straine se anunta mari schimbari, un post de interpret fiind rasplatit si cu 1.000 de euro.

| stefanvladvlad a răspuns:

Fa-te prof de istorie

| ileanaadrianastan a răspuns:

De viitor este meseria care te pasioneaza. Majoritatea miliardarilor s-au realizat in viata deoarece isi considera profesia un hobby.

| al3xal3x1 a răspuns:

Iti faci o firma de Servicii Funerare ca morti or sa fie...winkingnu il lua ca pe un raspuns la misto.dar.e greu sa zici o meserie de viitor in romania.eu ma voi axa pe Informatica pentru ca nici eu nu vreau sa plec din Romania...

| Diana240796 a răspuns:

Daca stii istorie.romana bagate la academia de politie. crede-ma merita :*

| ryxxGiz a răspuns:

Poti opta pentru Relatii Inernationale(unii de acolo au un salariu mai mare ca doctorii),Stiinte politice, avocat al unei firme particulare, prezentator tv vreme...