| anonim_4396 a întrebat:

Eu pana acum nu am lucrat niciunde, cam unde (in ce sector) m-ati sfatui sa incep, ca sa si fiu acceptata fara experienta in domeniu? Eu sunt la facultate momentan, anul 3, pe administrarea afacerilor, voiam sa incep sa lucrez insa am plecat 1 an cu Erasmus, deci cand voi veni inapoi in tara, as vrea sa ma angajez. Si ce sfaturi mi-ati da pentru interviu sau pentru un loc de munca? Multumesc!

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Din pacate in putine locuri te accepta fara experienta. Piata locurilor de munca din Romania este cam asa: 'Ai experienta dar n-ai calificare; Ai calificare, n-ai experienta; Le ai pe amandoua, n-ai palarie rosie (pile mai pe scurt)'. Incearca la un Mc'Donalds sau operator call center.

| Iote a răspuns:

Fiind inca student(a), ai sanse mai mari sa fii angajat(a) fata de ceilalti muritori. Si tot pentru ca esti student(a) ai sanse si chiar e de preferat sa te angajezi pe domeniul tau. La un privat, ceva. Astfel vei avea si experienta acumulata la absolvire.

| danutzu96 a răspuns:

Incearca ceva Intern prima data, aplica la mai multe firme. Usor te angazezi pe suport call center, dar salariu e mic si multa bataie de cap + ca nu acumulezi experineta in domeniul tau.