| raulihno a întrebat:

Buna,in legatura cu un credit de nevoi personale sau a unui credit auto la banca. Veau sa achizitionez o masina, daca il iau dupa 6 luni de la inceperea unui loc de munca,acesta fiind primul loc de munca, in jur de 35000 lei creditul, as avea sansa sa platesc doar 3 ani sau m-ar lasa doar de la 5 ani?

4 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Acum s-au schimbat regulile, si se schimba de la luna la luna. Cand m-am interesat eu acum 2 ani, erau banci care dadeau si daca aveai 3 luni, insa erau si care cereau un an.
Tot acum 2 ani creditul auto se obtinea mai greu, mai usor se obtinea credit de nevoi personale.
De obicei vor sa-l extinda pe cat mai multi ani, ca sa ppe cat mai multa dobanda, vezi si leasing FINANCIAR, poate te avantejeaza.
Si ce e nou, nu mai conteaza cate luni ai de la angajare, conteaza si angajatorul, il verifica la sange: plateste la stat, e pe profit, ce marja de profit are, nr angajati, posibilitate faliment, etc
Concluzia: trebuie sa mergi din banca in banca

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici o banca nu da credite bancare inainte de 12 luni de vechime in munca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Perioada de creditate si suma depinde de venitul pe care il ai nu de vechimea in munca

| Andreeush a răspuns:

Depinde de venitul pe care îl ai și să ai vechime la locul de muncă.