| anonim_4396 a întrebat:

Buna la toata lumea. Am nevoie de o suma de bani, nu foarte mare. Nu stiu ce sa aleg: un card de credit sau un credit de nevoi personale? Voi ce ma sfatuiti? La care sunt dobanzile mai ok?

merci

3 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa iei card de credit ca decat cu foarte mare vointa mai scapi de el. Si cum noi avem nevoie mereu de bani, o sa scapi greu. De ce zic asta? Pai o sa scoti banii, dupa aceea ii pui la loc, iar ai nevoie, iar ii scoti. Si tot asa, si tot asa, pana o sa te trezesti ca il ai pe viata. Sa nu mai vorbim ca in fiecare an iti iau 50 de ron numai sa administreze cardul... straight face Dobanzile la carduri sunt foaaarte mari, penalizarile pentru intarzieri mari si ele (desi sper sa nu fie cazul).

| amanda33 a răspuns:

Cristiqq asta deja ma scoate din minti... bun, deci sa revenim. Sfatul meu este sa faci un credit de nevoi personale, are dobanda foarte mica la euro. E la jumate fata de de dobanda in lei ( la euro7 la suta, la lei 15 %) si daca stai cu un calculator de birou in fata sa stii ca iesi mai ieftin, adica returnezi mult mai putini bani inapoi. Incearca la ing, eu am credit de nevoi personale la ei, mi-am luat peste 100 mil lei vechi...echivalentul in euro si platesc dobanda 7% si rata mea lunara este de 1 mil pe luna. Eu am iesit din *** asa. Mult sucees ( AAAAAAAAAA EVITA CREDITELE CU IPOTECA! SUNT CELE MAI NENOROCITE )

| gsmro a răspuns:

Pai, un card de credit ar fi mai simplu de obtiunt; dar un credit are dobanda mai mica(la card, dobanda poate ajunge si pana la 30-40 la suta)