| NadyPorahy a întrebat:

Bună!

M-ar interesa să fac anumite investiții. Nu sume mari, de exemplu 100 lei lunar și aș dori să investesc într-un fond de investiții de la BCR.
Cât este de riscant?
Dacă sunt pierderi foarte mari, este posibil să mi se ceară bani suplimentari față de cât am investit.
Cum aș putea să investesc în companii care să-mi dea dividende în fiecare lună? Sau cum pot avea un venit fix în fiecare lună?

Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fondurile de investitii de la banci nu sunt extrem de riscante si sunt si ele pe diverse nivele de risc.

da, spre deosebire de un depozit, fondurile de investitii pot avea si randament negativ si sa pierzi din suma. Bani suplimentari nu au cum sa iti ceara.

Insa la sumele de care zici tu adica 100 lei trebuie sa vezi si ce comisioane se percep la fondurile de imnvestitii sa nu fie comisionul mai mare decat profitul.

Ca sa investesti in companii care ofera dividente trebuie sa joci la bursa, sa cumperi actiuni la companii care platesc dividente. Dar iarasi cu sume de 100 lei plata dividentelor va fi ceva derizoriu care nu poate fi numit venit lunar.

| NadyPorahy explică (pentru suntserios):

Am înțeles.
Pe mine mă interesa cel mai mult dacă am un randament negativ, să nu cumva să-mi ceară bani suplimentari. Adică peste suma care am investit-o.

| suntserios a răspuns (pentru NadyPorahy):

Nu. In cel mai rau caz ramai cu suma mai mica. Nu are cum sa iti ia in plus

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cumpără titluri de stat.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu ti se ia mai mult decat ai investit dar nu te sfatuiesc sa bagi bani in fonduri mutuale la banci, ca asa si ING ul are un astfel de program cu 200 lei lunar sau 500 de lei ocazional si chiar venise unul suparat zilele trecute aici pe TPU ca mai mult a pierdut decat a castigat. E la risc iar profitul se imparte la 3 ( tu, banca si compania tert care se ocupa de investitiile in sine deoarece nu banca le face ci colaboratorii sai ). Iar in ce priveste investitiile la bursa pe aplicatii gen Trading212 sau altele, daca nu esti la zi cu fluctuatiile de pe piata financiara si nu ai experienta in spate sau pe un profesionist care sa te ghideze, nu o sa mai scoti nici macar ce ai investit. Trebuie sa intelegi ca astfel de investitii la bursa reprezinta efectiv un joc de noroc pentru neprofesionisti.

| adryang78 a răspuns:

Cele mai sigure sunt titlurile de stat. Poți merge la administrația fiscală de la tine din localitate și întrebi la Trezorerie despre ele.
Confunzi un pic termenii în legătură cu dividendele. Dividendele, pe scurt, reprezintă profitul net al unei firme și nu este obligatoriu să fie folosite în scop personal. Firma poate decide să le reinvestească, de exemplu. Și nu ai cum să iei dividende, fiindcă nu ai nicio legătură cu firma respectivă.
Probabil te gândești la acțiuni, dar în cazul acesta banii vin din cumpărarea și vânzarea de acțiuni, în niciun caz nu ți se garantează un venit lunar.

| NadyPorahy explică (pentru adryang78):

Am înțeles.
Mulțumesc!

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Ce asteptari ai de la o investitie de 100 lei pe luna? Cat te astepti si te-ar multumumii lunar in plus?