| alexandra7199271 a întrebat:

Bună, pot să-mi fac card on-line? Am 17 ani aproape 18 dar să folosesc buletinul părinților …?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, asa ceva nu este posibil si nici legal.

Cont bancar si card bancar iti poti face la orice banca din apropierea casei tale, mergand cu buletinul si cu un parinte, in centrul unei banci, doar prima oara, cand deschizi contul bancar.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti destul de mare ca sa intelegi ca este ilegal sa folosesti buletinul altcuiva, chiar daca iti este parinte si ca folosirea unui act de identitate care nu-ti apartine, poate duce la dosar penal si chiar puscarie, daca este folosit in scopuri frauduloase, la deschidere de conturi bancare, luat imprumuturi, impersonat alte persoane samd.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți să îți faci card, dar doar in următoarele situații:
-Daca părinții tăi au card la BCR, îți pot face un card online, fara să se mai duca la sucursala din orașul tău, detalii aici
https://www.bcr.ro/......neri/young

-Te duci cu ei la orice sucursala din oraș pentru a-ți face un card,dar doar cu unul dintre părinți,nu ai voie, legal vorbind, sa mergi sa îți faci tu card singur fara ei.

-Mai aștepți un an sau cat mai e și îți poți face un card online, de unul singur, fara vreun părinte.
Bafta!

| ReddY25 a răspuns:

Încă nu poți

| Sophieka a răspuns:

Mai asteapta pana esti majora si ai loc de munca.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu poți să folosești buletinul părinților. Doar dacă mergi cu unul dintre ei la o banca.

| Pitbull27 a răspuns:

Unul dintre părinți trebuie să se ducă la bancă și pentru același cont ( la cererea părintelui ), o să mai primească un card suplimentar pentru același cont ( dar cu pin diferit ), pe care ți-l poate da ție pentru folosință.