| andrei096 a întrebat:

Am implinit ieri 18 ani si mi-am schimbat buletinul ( buletinul o sa-l primesc peste 2 saptamani) Pot sa-mi fac card la vreo banca cu certifictul de nastere si/sau copie dupa buletinul care a expirat?

Cardul il folosesc pentru pariuri online.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca-ti vor face card fara un act de identitate legal. Oricum trebuie sa duci noua carte de identitate la ei. Si vezi ca buletine nu se mai fac.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei096 explică (pentru Noexam):

Se fac buletine. Keep calm!

| Salontanul a răspuns (pentru Noexam):

Actul acela se numeste Carte de Identitate (CI). Buletine de Identitate (BI) se numeau pe vremea lui Ceausescu si un pic dupa revolutie. Lumea, insa, a ramas tot cu BI in vorbire. Numai batranii de peste 65 de ani mai au BI si nici aceia toti. Mama mea are 83 de ani si are CI.

| Salontanul a răspuns (pentru andrei096):

Mai citeste!

| iamSeBy a răspuns (pentru Salontanul):

Tot buletin ii zice si aluia, nu o sa stea nimeni sa iti ceara tie cartea de identitate. Sunt prea multe cuvintewinking laughing

| Salontanul a răspuns (pentru iamSeBy):

Sunt doua lucruri diferite. Citez din lege: "În sensul Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 97/2005, prin act de identitate se înţelege cartea de identitate, precum şi cartea de identitate provizorie şi buletinul de identitate, aflat în termen de valabilitate. Începând cu data de 1 ianuarie 2011, prin act de identitate se înţelege şi cartea electronică de identitate."
Deci BI este altceva de cat CI. Eu vreau ca tinerii sa invete sa foloseasca corect termenii.