| ZitaRita a întrebat:

Bună! Revin după mult timp cu o întrebare dar nu vreau răspunsuri de la utilizatorul Violleta2022 deoarece în opinia ei lipsita de bun simț persoanele cu ADHD și autism nu au nicio șansă să obțină permisul sau sa aibă o slujba din clasa de sus! Ce șanse am sa imi încep o afacere? Trebuie sa fac cursuri de management sau sa ma înscriu la facultate?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt nu ai nevoie de facultate si mastere ca sa incepi o afacere, dar si aici exista un DAR, depinde foarte mult de domeniul unde este situata afacerea ta, cat de sus sa fie ea pozitionata
am multi cunoscuti care au serviceuri auto de exemplu, si fac bani pana la un anumit nivel, ei neavand facultate in vreun domeniu, au doar pricepere si scoli profesionale happy
iarasi cunosc un patron care are 10 clase si are una dintre cele mai vechi afaceri din judet, omul nu are "Carte" insa stie sa faca bani! iar altii cu zeci de diplome lucreaza ca angajati la el!

NU spun nici faptul ca o facultate mai ales bine aleasa este fix degeaba! sunt oameni care au ajuns sus de tot in anumite corporatii, in primul rand datorita scolilor pe care le-au facut! dar asta nu este tot!

nu pot sa expun absolut toate cazurile si sa zic da ai nevoie neaparat de facultate sau nu, nu ai nevoie de facultate, raportat la toate situatiile si toate domeniile in care poti deschide ceva din care sa castigi bani! sunt domenii si domenii, sunt domenii cum am zis de tip corporatii unde scoala primeaza
si sunt afaceri mici unde nu facultatea este musai cea care dicteaza profitul sau mai stiu eu ce alte castiguri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de nicio facultate, ai nevoie de idei, bani si rabdare.

| Furnicuta000 a răspuns:

laughing))) scuze dar mi se pare amuzanta prima fraza

Ca sa deschizi o afacere nu iti trebuie diplome, iti trebuie bani. 99% din afaceri necesita investitii si nu sunt ieftine. Iti trebuie in primul rand bani sa inregistrezi firma la registrul comertului. Si ar trebui sa ai si un plan de afaceri pentru ca nu te poti arunca asa inainte fara sa stii nimic. De asta multi oameni merg la un consultant in afaceri care sa ii invete ce si cum.
Uite, de ex sa zicem ca vreau sa deschid o cofetarie. Eu teoretic stiu in mare ce sa fac dar cand vine vorba sa le iau pe rand o sa constat ca de fapt nu am nicio idee despre ce presupune aceasta afacere. Am nevoie de cineva sa imi spuna ce ultilaje sa cumpar, de ce avize am nevoie plus multe altele. De ex habar n-aveam ca eu ca sa vand prajituri nu pot doar sa pun direct data de expirare pe ele ci trebuie sa merg la laborator cu o mostra din fiecare fel de prajitura si sa platesc ca ei sa o testeze in fiecare zi sa vada daca mai e buna si astfel sa imi spuna care e data expirarii. Si eu pentru asta trebuie sa dau mii de euro. Dar eu nu stiam ca trebuie sa fac lucrul asta si pentru ca nu l-am facut...pac, am primit cateva mii de euro amenda de la anpc. E o situatie ipotetica dar viata de patron e plina de astfel de lucruri neprevazute. Sau vine si imi da amenda ca am pus ouale in acelasi frigider cu laptele si untul.
Eu zic sa-ti faci o afacere doar daca esti sigur ca va rupe. Altfel risti sa te alegi doar cu nervi tocati, timp pierdut si bani pierduti. In ultimul timp s-au inchis multe firme pentru ca statul a marit taxele exagerat de mult, chiar exagerat, practic muncesti doar ca sa platesti taxele la stat si doar firmele mari mai supravietuiesc

| ZitaRita explică (pentru Furnicuta000):

De ce? M-a suparat foarte mult! Considera autismul cu ADHD la fel de rau ca retardul mintal! Mi-a spus ca nu o sa pot conduce si ca nu ma va primi decat sa fiu vanzatoare sau femeie de serviciu! Este cam lipsa de obraz ce a spus

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ZitaRita):

Sunt mai multe grade de autism si oamenii nu stiu sa le deosebeasca. Unii autisti nu pot nici sa vorbeasca, unii duc o viata normala, unii chiar ajung medici chirurgi si oameni de stiinta pentru ca sunt foarte inteligenti