| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am nevoie urgent de un răspuns, cum poate tatăl meu sa închirieze o casa sau un apartament, am nevoie de un răspuns concret, cu actele de care va avea nevoie, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Demidol a răspuns:

Nu e greu decat sa gaseasca locuinta care ii place. In rest, e simplu. O intelegere intre el si proprietar sub forma unui contract scris. De regula proprietarul declara asta la ANAF si plateste impozit. Daca nu o face, e riscul lui. Dar chiriasul nu are aceasta raspundere. Tatal, are nevoie doar de actul de identitate. E normal ca proprietarul sa stie cui inchiriaza. Isi asuma niste riscuri.
Daca tatal vrea sa fie sigur ca nu se va rezilia contractul inainte de termen, sa il faca la un notar.

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergeti la un notar pentru contractul de inchiriere.

| Holiday a răspuns (pentru Andreeush):

Nu se face la notariat contractul de inchiriere.

Se face un contract de inchiriere sub semnatura privata intre el si proprietar. Are nevoie doar de Cartea de Identitate.
Gasesti modele de contract pe net. Le printezi si le completeaza in 2 exemplare, unul pentru el si unul pentru proprietar.

| Andreeush a răspuns (pentru Holiday):

Se poate si la notar. Contractul se legalizeaza.
Are mai mare valoare daca contractul e legalizat in fata unui notar.