| IvanDanyel21 a întrebat:

Bună seara! Am si eu o nevoie de ajutor, dacă mă pot ajuta cei care au trecut prin acest lucru. Am o idee de afaceri și nu am suficienți bani si mă gândeam la fondurile europene nerambursabile, cele din agricultură, mă puteți ajuta cu sfaturi sau să mă ghidați de unde sa incep și ce trebuie să fac mai întâi, unde sa ma duc prima oară sau ce greșelii sa evit... etc? Sunt multe întrebări ce aș putea să le pun dar în mare parte să mă ghidați dacă puteți spre un început.
Vă mulțumesc mult! Dau fundă celui mai bun răspuns și respectele mele ❤

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara bani si fara cunostinte de specialitate este greu de pornit o afacere, aproape imposibil.
Fondurile europene le poti obtine doar daca ai si tu o parte de participare in afacere, de exemplu terenul necesar.
Cel mai bine este sa te asociezi cu cineva, bun cunoscator a managementului agricol si a obtinerii fondurilor europene. Tu aduci ideea, el cunostintele necesare de organizare, iar profitul veti imparti la intelegere comuna.

| JicaContra a răspuns:

Fara bani deloc NU primesti nici un fond nerambursabil, pentru ca trebuie sa ai deja un procent semnificativ din investitie

fara cunostinte in domeniu NU primesti nici un fond, pentru ca in acte trebuie sa ai plan de afaceri CLAR, ABSOLUT CLAR!

si ca sa te conving, daca nu ar fi asa, m-as duce maine, as lua un fond nerambursabil, l-as cheltui pe femei si bautura si apoi le dau cu tifla

| AlinMrs a răspuns:

Eu spun ca un inceput bun ar fi prin a te documenta si a investi in educatia ta financiara. Tu in momentul de fața si nu tin sa te dezamagesc ai 0% sa obtii o finantare europeana in ceea ce priveste ideea ta de afacere. Dupa ce te apuci de citit, iti faci un plan de afaceri in domeniul in care vrei sa activezi si gasesti material pe Google gratis si platforme de business o gramada care sa te indrume. Dupa care, cu un plan de afaceri bine pus la punct si cunostinte necesare te sfatuiesc sa incepi demersurile. Iti dau un sfat, cu cat te apuci mai din timp cu atat ai sa ajungi mai rapod la rezultatul dorit. Nu incerc sa promovezi pe nimeni insa poti cauta pe YouTube/Facebook Cristian onetiu si Lorand Soares, au material care iti vor explica pas cu pas ce presupune notiunea de business.