| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre fondurile europene rambursabile și cele nerambursabile?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De fonduri europene rambursabile n-am auzit inca.
Am auzit doar de rambursarea unor sume primite pe proiecte care nu s-au realizat la termen sau au fost folosite in alte scopuri.

| Simpatic a răspuns:

Cum a spus si fata emo fondurile rambursabile trebuiesc date inapoi dupa o anumita perioada, cele nerambursabile nu se mai dau inapoi...chestia nu este atat de simpla caci ambele feluri sunt supuse unor termene si conditii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Rambursabil- trebuie restituit, ca un împrumut, dar fără dobândă.
Nerambursabil- care este oferit cu titlu gratuit, nu trebuie să fie restituit.
Dar nici unul din aceste împrumuturi nu este dat doar așa. Este dat ca să faci ceva. Iar acel ceva trebuie realizat. Astfel împrumutul trebuie să se materializeze în ceva. Astfel, vei fi controlat astfel și din acei bani să iasă o construcție, o fabrică utilată, oameni specializați, un teren agricol reabilitat, un stadion, un hotel, o stațiune de odihnă. Pentru acestea trebuie să ai un proiect aprobat, care să aducă dezvoltare economică a unui oraș, comune, zone. Iar banii vor fi dați nu toți de o dată ci eșalonat.
De obicei suma nu este dată în totalitate, cel ce le cere trebuie și el să contribuie cu un procent de 10-30%.

| Catrice a răspuns:

Unele le dai înapoi, celelalte nu. Asta dacă îndeplinești anumite condiții.