| Johnatan0002366 a întrebat:

Buna seara!

Sunt un băiat in vârsta de 29 de ani care a lucrat ca bucătar din 2013 pana in prezent si in ultima perioada m-am gândit ca nu mi-ar place sa lucrez la patron toată viața si in consecință îmi doresc sa deschid un restaurant în regim de fast-food!
Numele l-am gasit,specificul l-am stabilit,meniul este gândit, cantitățile de preparate sunt gândite, preparatele sunt stabilite!
Iar confuzia mea este următoarea!
Numele pe care l-am gasit este similar cu unul din America doar ca numele acelui restaurant conține caracterul de apostrof in numele lui si ma întrebam dacă este vreo problema din punct de vedere legal dacă este similar, țin sa precizez ca am căutat si nu am găsit niciun răspuns!
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa cauti un nume romanesc sau f usor de pronuntat si de cautat online, care nu este identic cu nimic de pe pamantul asta, ca aia din America daca au cumparat propietatea numelui, pot saate actioneze in judecata ca le folosesti numele abuziv si pot cere daune banesti masive, putand sa te acuze ca firma lor sufera si pierde bani, din cauza ca tu vinzi sub acelasi nume.
Acopera intotdaeuna ca nu stii niciodata de ce sunt in stare unii, mai ales cand este vorba de o afacere internationala.

| helpforyou a răspuns:

Nu trebuie sa ai nici o problema. Oricum se verifica numele firmei si nu ti se va aproba daca ei considera asta. Sa ai in vedere inca o denumira ded rezerva.