| anonim_4396 a întrebat:

Am lucrat timp de câteva luni la un restaurant. Acolo era o femeie care avea 14 de experiență în gastronomie și bucătarul șef - o femeie care avea 8 ani de experiență.
Femeia chef era cu câțiva ani mai tânără decât femeia bucătar.

Întrebarea care derivă de aici, este:
De ce la anumite locuri de muncă nu ești promovat, chiar dacă ai mulți ani de experiență, în schimb e promovat unul care e la fel de eficient dar cu mai puțini ani de experiență?
Ce criterii sunt?

În cazul prezentat de mine sunt excluse "pilele", deoarece (din ce mi s-a spus) femeia bucătar chef nu avea rude sau cunoștințe la acel restaurant.

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Aici explicația e foarte simpla.
Femeia care are experiență mai mare in gastronomie poate nu are aptitudini de lider care sa recomande pentru un post superior.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E la mintea cocosului. Daca ai mai putina experienta si faci la fel fe mult si de bine ca ala cu mai multa experienta e clar ca esti mai bun

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In societatile private, functiile se ocupa dupa bunul plac al administratorului/patronului.
Daca o persoana pare cea mai buna in ochii patronului, e pusa 'sus'. Nu conteaza nici studii, nici experienta, nimic.
Hotelul la care am lucrat eu, promova angajatii care stiau sa foloseasca resursele in favoarea societatii. Mai exact, aia care faceau din rahat bici, primeau ceva bani in plus, erau promovati si lucrau mai mult decat aia care nu-si dadeau interesul.
O colega de exemplu s-a angajat ca si camerista, fiind prezentabila a fost detasata la o pensiune a aceleiasi societati, unde era administratora, se ocupa singura de tot. Apoi a devenit sefa de restaurant in hotelul mare, fara experienta. Doar pentru ca a prezentat ceva inteligenta, spirit practic, si o place familia care detine afacerea.

| Catrice a răspuns:

Ehe e de ajuns sa aibă pe cineva cunoscut în familie și ala sa vorbească cu patronul.
Contează și când au fost angajați. Degeaba are 20 ani experienta dacă e angajat de 2 luni.

| Emma30555 a răspuns:

Femeia mai tânără avea abilități de organizare, viziune mai buna de a promova afacerea, cea cu experienta mai mare în schimb era un bun executant, sunt persoane destul de multe care nu își manifesta interesul de a avea funcție de conducere

| Yuoia a răspuns:

Criteriile sunt (printre altele) scoala absolvita si experienta in gatit diverse feluri. Nu la maturat si spalat vase. Unii pot sta la soba de gatit si 25 de ani dar nu stiu sa faca decat un singur fel de mancare.
Ca sa fii bucatar sef trebuie sa stii totul de la aperitive si pana la desert. Unii stiu doar sa faca o ciorba excelenta. Dar nu e destul.

| Eireann a răspuns:

Nu toata lumea are ambitia de a fi promovat - mai multe responsabilitati, mai mult stres, mai multe ore suplimentare - nu mersi, nu merita pentru niste bani in plus.

| iulia0514 a răspuns:

Depinde de aptitudinile fiecăruia poate avea 20 de ani experienta dar sa nu știe sa prepare un surf and turf

Răspuns utilizator avertizat
| Vlasceanu3243 a răspuns:

Conteaza competenta nu anii lucrati.se pare ca sunteti destul de grea de cap.